wtorek, 24 wrze艣nia 2024

Turborepo - zarz膮dzanie monorepo

Ostatnio w jednym z projekt贸w u偶ywam https://turbo.build/. Turbo to narz臋dzie, kt贸re pozwala na 艂atwe zarz膮dzanie projektem typu monorepo w JS i TS. 

Cz臋stym problemem jest trudno艣膰 w odpalaniu kilku projektu na raz. Dzi臋ki Turbo, mo偶na zdefiniowa膰 projekty i odpala膰 je z jednego miejsca, za pomoc膮 wsp贸lnego polecenia Turbo run. Wykona ono na przyk艂ad wszystkie zadania build lub dev z package json. Dodatkowo, je艣li baza kodu si臋 nie zmieni艂a, wynik zostanie zwr贸cony z cache. Mo偶na to skonfigurowa膰 tak偶e po stronie serwera.

Turbo pozwala na 艂atwe wyodr臋bnianie sp贸jnych aplikacji i bibliotek. Przyk艂adowo, mo偶esz wydzieli膰 sobie aplikacj臋 webow膮 oraz api i wrzuci膰 je do folderu apps. Nast臋pnie, mo偶esz utworzy膰 folder packages, w kt贸rym b臋dziesz w p艂askiej strukturze przechowywa艂:

  • modele (interfaces)
  • konfiguracje eslinta
  • serwisy HTTP dla Angulara (je艣li masz tak膮 fantazj臋)
  • reu偶ywalne komponenty

Dzi臋ki temu, mo偶na 艂atwo potem doda膰 jeszcze inny rodzaj aplikacji, kt贸ry skorzysta ze wsp贸艂dzielonej bazy kodu. Jest to 艣wietnie rozwi膮zanie w pracy, gdy zwykle tworzymy wi臋cej ni偶 jedn膮 aplikacj臋. Spotka艂em si臋 z sytuacjami, kiedy dla kilku takich samych aplikacji musimy osobno instalowa膰 eslint czy Jest i nast臋pnie wielokrotnie dodawa膰 te same konfiguracje. Turbo znacznie upraszcza ten proces.

Ka偶da aplikacja jest osobn膮 paczk膮 z plikiem package.json, kt贸r膮 mo偶na zainstalowa膰 jak standardow膮, wersjonowan膮 paczk臋 npm w obr臋bie repozytorium.

Minusem Turbo jest do艣膰 trudna konfiguracja udost臋pniania plik贸w z jednej paczki do drugiej. W teorii jest to proste, w praktyce napotka艂em na wiele mo偶liwych ustawie艅 (z pliku TS, z package jsona albo ze skompilowanych plik贸w TS). 

Podsumowuj膮c, Turbo zapewnia sp贸jn膮 obs艂ug臋 monorepo i zach臋ca nas do dzielenia kodu na reu偶ywalne paczki.  Z mojej perspektywy jest prostsze ni偶 Nx, jednocze艣nie oferuj膮c nieco mniej mo偶liwo艣ci.


poniedzia艂ek, 16 wrze艣nia 2024

Visual Timer - Yunbaoit

 Pomodoro to najgorszy spos贸b na zarz膮dzanie czasem, ale do tej pory nie wynaleziono nic lepszego. Odk膮d pracuj臋 na swoim, przetestowa艂em mn贸stwo aplikacji tego typu. Ka偶da mia艂a jakie艣 wady. Sprawdza艂em te偶 fizyczne urz膮dzenia. Nakr臋cany pomidor kuchenny jest ma艂o dok艂adny i bardzo g艂o艣ny, nie ma opcji konfiguracji. Zegarki z odliczaniem stworzone s膮 raczej do innych cel贸w ni偶 odliczanie pomodoro, brakuje im mi臋dzy innymi czytelno艣ci w gorszym 艣wietle.

Ostatnio testowa艂em aplikacj臋 od Time Timer

https://www.timetimer.com/collections/applications/products/time-timer-ios-app

kt贸ra sprawdza si臋 bardzo fajnie. Podoba mi si臋 idea wizualnego przedstawienia up艂ywu czasu. Aplikacja nie 偶adnych bajer贸w, typu 艣ledzenie zrobionych pomidor贸w, co w zasadzie jest na plus. Dzia艂a te偶 w trybie pe艂noekranowym. 

Nie jestem jednak fanem ci膮g艂ego u偶ywania telefonu przy pracy, a jeszcze bardziej, wydawania 35 funt贸w na budzik z czerwonym ringiem ze strony 

https://www.timetimer.com/products/time-timer-mod-30-minute aby mie膰 to samo w formie fizycznej.

Zerkn膮艂em na alliexpress gdzie znalaz艂em podobny timer marki Yunbaoit w wielokrotnie ni偶szej cenie, tzn oko艂o 25 pln. Obecnie troch臋 podro偶a艂. Nie brakuje mu opcji. 

  • Mo偶na nim odlicza膰 czas do godziny
  • Posiada czas pikania 3 i 30 sekund
  • Ma 3 ustawienia g艂o艣no艣ci, mute, ciszej i g艂o艣niej
  • Czujnik baterii 
  • Pod艣wietlenie do pracy w nocy
Gdy zegarek jest wyciszony, na koniec czasu mruga pod艣wietleniem. Ca艂o艣膰 przypomina troch臋 solidniejszy budzik z kiosku, opakowany dodatkowo w gumow膮 obudow臋. Testy trwaj膮, pierwsze wra偶enie - jak za tak nisk膮 cen臋, bardzo pozytywne.

sobota, 7 wrze艣nia 2024

Time Timer

 I'm testing Time Timer https://www.timetimer.com/ app for Android, looks very promising. Simple way of visually tracking time.