wtorek, 14 listopada 2017

Tworzymy wirtualn膮 maszyn臋 Linux do programowania


W tym wpisie, opisz臋 proces instalacji systemu Linux Lubuntu na maszynie wirtualnej w systemie Windows.


Programowanie, wi膮偶e si臋 prawie zawsze z konieczno艣ci膮 ustawiania wielu rzeczy w naszym systemie operacyjnym. Niestety, ale programowanie w kilku j臋zykach czy nawet u偶ywanie dw贸ch r贸偶nych framework贸w, mo偶e powodowa膰 trudne do rozwi膮zania konflikty mi臋dzy ustawieniami i zainstalowanymi programami. Dobrym przyk艂adem, jest tutaj wzajemne blokowanie sobie port贸w po zainstalowaniu Xamppa oraz IIS, lub konieczno艣膰 stosowania kilku wersji j臋zyka PHP w r贸偶nych projektach. Cz臋sto zdarza si臋 te偶 tak, 偶e po zainstalowaniu jakiego艣 programu, nasz projekt dziwnym trafem, nie chce si臋 w艂膮czy膰.
Rozwi膮zaniem tego problemu, jest praca w wirtualnej maszynie, kt贸r膮 mo偶emy dowolnie przenosi膰 mi臋dzy komputerami i przydziela膰 jej zasoby. Je艣li zdarzy nam si臋 zepsu膰 konfiguracj臋 takiej maszyny, mo偶emy j膮 艂atwo przywr贸ci膰. Moim zdaniem, takie rozwi膮zanie jest znacznie lepsze, ni偶 instalowanie dw贸ch system贸w operacyjnych, poniewa偶 minimalizujemy ryzyko zepsucia g艂贸wnego systemu i mo偶emy bardzo 艂atwo prze艂膮cza膰 si臋 mi臋dzy systemami.



W tym tutorialu opisz臋, jak skonfigurowa膰 maszyn臋 z systemem Linux Fedora.Prawie takie same kroki, dotycz膮 innych distro Linuxa.


  1. Pobierz obraz ISO systemu Fedora Workstation z tej strony
  2. Zainstaluj program VirtualBox (darmowy)
  3. W VirtualBox wybierz opcj臋 Nowa => i ustaw odpowiedni膮 nazw臋. Proponuj臋 nazwa膰 system Fedora. Pozosta艂e opcje w tym oknie ustawi膮 si臋 automatycznie.
  4. Rozmiar pami臋ci - tutaj ustawiamy ilo艣膰 pami臋ci RAM przydzielonej naszej wirtualce. Wbrew obiegowym opiniom, Linux ma spory apetyt na RAM, dlatego wybieram po艂ow臋 dost臋pnej pami臋ci mojego systemu (4gb). To ustawienie mo偶na nast臋pnie dowolnie zmieni膰. System na maszynie wirtualnej dostaje tak偶e 2 z 4 rdzeni procesora. Mo偶esz mu przydzieli膰 mniej zasob贸w, ale odbije si臋 to na szybko艣ci dzia艂ania systemu.
  5. Dysk twardy - zatwierdzamy domy艣ln膮 opcj臋 “Stw贸rz wirtualny dysk twardy”
  6. Typ pliku z wirtualnym dyskiem - VDI
  7. Pami臋膰 na fizycznym dysku twardym - to bardzo wa偶na opcja. Sta艂y rozmiar tworzy nam dysk o okre艣lonym rozmiarze, kt贸ry od razu zajmuje miejsce w komputerze hosta. Rozmiar dynamiczny, oznacza, 偶e maszyna zwi臋ksza swoje rozmiary wraz z instalowaniem nowych program贸w i dodawaniem plik贸w. Wybieram opcj臋 “Dynamicznie przydzielany”
  8. Lokalizacja pliku i rozmiar - na suwaku, ustawiam oko艂o 30 gb i wybieram lokalizacj臋 na dysku, kt贸ry nie jest systemowy. Zatwierdzam przyciskiem “potwierd藕”.
  9. Klikamy opcj臋 “Uruchom”. System poprosi o wybranie opcji nap臋du, co oznacza, 偶e musisz poda膰 艣cie偶k臋 do ISO systemu, 艣ci膮gni臋tego w pierwszym kroku.
  10. Startujemy system - b臋dziemy mogli go od razu zainstalowa膰, bez obawy o utrat臋 danych na dysku Windowsowym.
  11. Na oknie instalacji, wybieramy “Install to Hard Drive”
  12. Wybieramy dysk wirtualny i instalujemy na nim system. W mi臋dzyczasie, warto ustawi膰 has艂o roota.
  13. Po zainstalowaniu, system jest gotowy do pracy. Mo偶esz go otworzy膰 na pe艂nym ekranie za pomoc膮 skr贸tu ctrl + f.
Fedora, w przeciwie艅stwie do na przyk艂ad Linuxa Lubuntu, do poprawnego dzia艂ania w pe艂nej rozdzielczo艣ci ekranu na VirtualBox, nie potrzebuje dodatk贸w go艣cia.
Po zainstalowaniu systemu, polecam aktualizacj臋
su - logujemy si臋 na konto roota
yum update

yum upgrade
Pozdrawiam
Kamil Naja

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz