niedziela, 25 pa藕dziernika 2020

Metody nauki radzieckich tajnych agent贸w

 Siema,

James Bond to jedna z ikon popkultury. Ka偶dy z nas kojarzy jego gadgety, urok osobisty oraz 艂atwo艣膰 wychodzenia z ka偶dej opresji. W ksi膮偶ce Iana Fleminga "Pozdrowienia z Rosji", Bond skazany na 艣mier膰 przez komitet radzieckich oficieli, w kt贸rym znajduje si臋 tak偶e przedstawiciel GRU. Na temat GRU, czyli G艂贸wnego Zarz膮du wywiadowczego pisze Wiktor Suworow. Ka偶dy programista, powinien zapozna膰 si臋 z metodami zapami臋tywania, przedstawionymi przez nimi w ksi膮偶ce Akwarium oraz trylogii o Nastii Strzeleckiej. 

Agenci GRU musieli wykaza膰 si臋 doskona艂膮 zdolno艣ci膮 zapami臋tywania i kojarzenia fakt贸w, a tak偶e wymagano od nich nauki obcych j臋zyk贸w. 

W jaki spos贸b wyrobi膰 w sobie takie zdolno艣ci?

Suworow pisze o tym, 偶e trening polega na zwi臋kszaniu mo偶liwo艣ci cia艂a i umys艂u. Je艣li b臋dziesz codziennie podnosi艂 10 razy 偶elazko, nie urosn膮 Ci mi臋艣nie nawet po kilku latach takiego treningu. Mo偶esz podnosi膰 wi臋cej wtedy, gdy b臋dziesz trenowa艂 na granicy, podnosz膮c coraz ci臋偶sze ci臋偶ary i robi膮c z nimi wi臋cej powt贸rze艅.

Przek艂ada si臋 to te偶 na nauk臋. Autor opisuje, 偶e je艣li wczoraj nauczy艂e艣 si臋 powiedzmy 5 definicji, dzisiaj powiniene艣 pr贸bowa膰 zapami臋ta膰 ich o jedn膮 wi臋cej, nawet, je艣li wydaje Ci si臋, 偶e nie jeste艣 w stanie tego zrobi膰. Jedn膮 z metod nauki opisan膮 przez Suworowa, jest nauka j臋zyka przez zapami臋tywanie ca艂ych stron obcoj臋zycznego tekstu i nast臋pnie - odtwarzanie go. Ka偶dego kolejnego dnia mo偶na zapami臋tywa膰 coraz wi臋cej. 

W ksi膮偶ce "Akwarium" spotkasz tak偶e metod臋 na zapami臋tywanie r贸偶nych szczeg贸艂贸w 艣rodowiska, jak na przyk艂ad tablic rejestracyjnych przeje偶d偶aj膮cych samochod贸w czy twarzy os贸b. Uczony pocz膮tkowo dostaje bardzo 艂atwe przyk艂ady, a z czasem, szybko艣膰 podawanych informacji zwi臋ksza si臋, lub przyk艂ady s膮 trudniejsze. Gdy odpowiada nieprawid艂owo, jest ra偶ony niewielkim impulsem elektrycznym. Ciekawa metoda, ale nie polecam. Proponuj臋 Ci natomiast dok艂adne czytanie opis贸w b艂臋d贸w w kodzie czy sygnatur i opis贸w metod. Pocz膮tkowo wydaj膮 si臋 one czarn膮 magi膮, a z czasem zaczniesz rozumie膰 nawet najbardziej skomplikowane warianty. Pod warunkiem, 偶e po艣wi臋cisz czas na 艣wiadomy trening.

Ostatnio coraz wi臋cej ucz臋 si臋 podstaw programowania - wyra偶e艅 regularnych, wzorc贸w projektowych czy definicji cz臋sto u偶ywanych metod, wrzucaj膮c je w program Anki i nast臋pnie odtwarzaj膮c je z pami臋ci. Takie zamierzone 膰wiczenie, pozwala mi na wydajniejsz膮 prac臋 w przysz艂o艣ci i opiera si臋 na zapami臋tywaniu oraz wielokrotnym odtwarzaniu informacji z pami臋ci.

Je艣li masz problemy z rozpraszaniem si臋 w pracy, pracuj w technice Pomodoro i r贸b coraz wi臋cej pomidor贸w ka偶dego dnia. Mo偶esz te偶 wyd艂u偶a膰 czas trwania pracy w skupieniu. Dla mnie to szczeg贸lnie trudne wieczorem, kiedy odczuwam zm臋czenie po pracy i jest mi si臋 trudniej skupi膰.

Autor Akwarium wielokrotnie podkre艣la, jak wa偶ne jest skupienie na nauce. Bohaterowie jego ksi膮偶ek cz臋sto ucz膮 si臋 od 艣witu do nocy, ca艂kowicie po艣wi臋caj膮c si臋 zadaniu. Ta zasada mo偶e si臋 przyda膰 tak偶e nam, ludziom 偶yj膮cym w 艣wiecie pe艂nym rozprosze艅.

Polecam te偶 - Artur Kr贸l na temat celowego treningu

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz