pi膮tek, 1 stycznia 2021

Programistyczne podsumowanie roku 2020

 

Cze艣膰, dzisiaj jak co roku programistyczne podsumowanie mijaj膮cych 365 dni.


Zawodowo

Rok zacz膮艂 si臋 od do艣膰 powtarzalnych zada艅 w starym projekcie, kt贸re na tyle mnie znudzi艂y, 偶e pomy艣la艂em 偶e jest zbyt spokojnie i trzeba co艣 zmieni膰. Wr贸ci艂em do poprzedniej firmy do projektu, w kt贸rym ju偶 kiedy艣 by艂em z doskoku. W lutym zacz膮艂 si臋 koronawirus i od po艂owy marca - praca zdalna w bardzo wymagaj膮cym projekcie.


Rozwojowo

Zmiana projektu na ciekawszy to zawsze du偶y skok w rozwoju. W tym roku wi臋kszo艣膰 czasu zajmowa艂em si臋 aplikacj膮 z Angularem (tak jak dawniej), ale z architektur膮 Redux + bardzo wymagaj膮cym code review. Praca w bardziej wymagaj膮cym projekcie weryfikuje nasz膮 wiedz臋 i sprawia, 偶e przeskakujemy na wy偶szy poziom programowania - pisa艂em o tym w jednym z wpis贸w.  Wielokrotnie powtarzam, 偶e du偶e ci艣nienie tworzy diamenty i rozsadza rury.


W 2020 roku nieco zmieni艂em spos贸b nauki. Poprzednio stara艂em si臋 tworzy膰 wi臋ksze lub mniejsze projekty na Githubie. Obecnie troch臋 z tym przystopowa艂em (rozwijam jeden projekt, o czym wi臋cej b臋dzie p贸藕niej) i wi臋cej uwagi po艣wi臋cam na zrozumienie i teori臋. 

Ca艂y czas cisn臋 nauk臋 angielskiego i programowania z Anki i ju偶 widz臋, 偶e daje to przewag臋. Przyk艂adowo, w Anki wpisuj臋 b艂臋dy, jakie kto艣 zauwa偶y艂 w moich review, “dobre porady” dotycz膮ce kodu, fragmenty kodu czy nawet definicje. Ciekawostka, wydawa艂o mi si臋 zawsze, 偶e znam zasady SOLID czy orientuj臋 si臋 mniej wi臋cej w z艂o偶ono艣ci obliczeniowej, ale to dzi臋ki sprawdzaniu tej wiedzy z Anki, wychodzi na jaw, 偶e to poj臋cie by艂o jedynie mgliste. Codzienne powtarzanie wiedzy znacznie u艂atwia prac臋 i zrozumienie kodu. Podobnie jest z angielskim.


Du偶o uwagi po艣wi臋ci艂em nauce Javy, zar贸wno z ksi膮偶ek, jak i z platformy https://hyperskill.org/, kt贸r膮 bardzo polecam, nieco mniej siedzia艂em na StackOverflow (nied艂ugo wbij臋 tam 4000 punkt贸w). Troch臋 bawi艂em si臋 w competetive programming na Codewars i innych stronach tego typu. Czy nauka Javy si臋 przyda艂a? Na pewno tak - opr贸cz og贸lnego lepszego zrozumienia kodu, trafi艂y mi si臋 tak偶e w pracy taki dotycz膮ce pisania test贸w Selenium w Javie. 


Na pocz膮tku roku troch臋 zainteresowa艂em si臋 matematyk膮 w programowaniu i pierwszym tomem “Sztuki Programowania” Knutha. Wydaje mi si臋 jednak, 偶e taka wiedza bardziej przydaje si臋 do konkurs贸w programowania, ni偶 w realnej pracy. Z ciekawszych ksi膮偶ek przeczyta艂em tak偶e “Sieci komputerowe” Tanenbauma.


Obecnie pracuj臋 dodatkowo nad w艂asn膮 aplikacj膮 Pomodoro z rozbudowanymi statystykami - to chyba 3 podej艣cie do tego typu programu. Dzi臋ki temu projektowi planuj臋 poprawi膰 swoj膮 wiedz臋 w zakresie baz danych, node js i Reacta, kt贸rego ju偶 nieco zapomnia艂em.


Rozwojowo, je艣li chodzi o inne tematy ni偶 programowanie - troch臋 bardziej zainteresowa艂em si臋 buddyzmem i jego zasadami dotycz膮cymi dobrego 偶ycia. Aby nie sta膰 si臋 jedynie przytulaczem drzew, si臋ga艂em te偶 po wiedz臋 na Zen Jaskiniowca i do materia艂贸w polecanych przez autora.


Pozdrawiam




 


Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz