niedziela, 14 sierpnia 2022

馃И馃摍Nauka angielskiego - kilka sprawdzonych sposob贸w馃摍馃И

Jakie艣 7 lat temu praca w j臋zyku angielskim wydawa艂a si臋 dla mnie kosmosem. Najwi臋kszymi ograniczeniami by艂y ... moje przekonania o tym, 偶e nigdy nie naucz臋 si臋 j臋zyka, nie b臋d臋 umia艂 poprawnie m贸wi膰 i pisa膰. Jak to jednak m贸wi膮, nie 艣wi臋ci garnki lepi膮 i wszystkiego mo偶na si臋 nauczy膰. W tym po艣cie chcia艂bym przedstawi膰 kilka metod nauki kt贸re sam stosuj臋 i moim zdaniem, przynosz膮 mi niez艂e rezultaty.

M贸wienie

Dla wi臋kszo艣ci os贸b b臋dzie to najtrudniejszy element nauki. Sam z m贸wieniem mia艂em problem tego typu, 偶e po szkole policealnej przez jakie艣 5 lat nie musia艂em m贸wi膰 po angielsku i dopiero po tym czasie okaza艂o si臋, 偶e rozpoczynam projekt zagraniczny. Okaza艂o si臋 wtedy, 偶e m贸wi臋 ca艂kiem zno艣nie, a to dlatego, 偶e ogl膮da艂em bardzo du偶o materia艂贸w po angielsku. Takiej nauki jednak nie polecam. Obecnie do m贸wienia po angielsku przygotowuj臋 si臋, przerabiaj膮c materia艂y typu repeat exercises. Pomys艂 jest bardzo prosty - najpierw s艂uchamy lektora, nast臋pnie po nim powtarzamy zdania. Je艣li nie wiemy, jak wypowiedzie膰 dane s艂owo, mo偶emy powtarza膰 nagranie kilka razy, albo sprawdzi膰 wymow臋 w Google. Mo偶na by tutaj zastosowa膰 metod臋 podobn膮, do nauki gry na gitarze. Najpierw powtarzamy s艂owa bardzo wolno, nast臋pnie m贸wimy powoli ca艂e zdania i staramy si臋 m贸wi膰 coraz szybciej, zachowuj膮c wyra藕n膮 wymow臋. Staramy si臋 przerabia膰 zar贸wno nowe, jak i poprzednie nagrania. 

Polecam kana艂 English Coach Chad

Moim zdaniem ta metoda jest lepsza ni偶 zaj臋cia z nauczycielem prowadzone raz na jaki艣 czas. Podczas zaj臋膰 w grupie m贸wisz tylko przez kilka minut, a tutaj, mo偶esz powtarza膰 ka偶de zdanie a偶 b臋dziesz wypowiada艂 je p艂ynnie.

Program Anki tak偶e pozwala na przygotowywanie fiszek z nagran膮 wymow膮 s艂贸wek, ale tej metody jeszcze nie wypr贸bowywa艂em. 

Pomocne mo偶e by膰 te偶 zwyk艂e czytanie tekstu po angielsku. Gdy natrafisz na s艂贸wko, kt贸rego wymowy nie jeste艣 pewny, sprawdzaj wymow臋 na przyk艂ad w Google Translate.

Wiele razy s艂ysza艂em 偶e najlepszym sposobem na lepsze m贸wienie po angielsku, jest wyjazd za granic臋 albo rozpocz臋cie projektu za granic膮. Co艣 w tym jest, ale moim zdaniem to jeszcze za ma艂o, cz艂owiek potrafi si臋 dostosowa膰 do takiej sytuacji i 偶y膰, u偶ywaj膮c jedynie ograniczonego zestawu zda艅. Znacznie lepszym rozwi膮zaniem by艂o by zapisanie si臋 np. do Toastmasters i przygotowywanie przem贸w po angielsku. Mo偶esz te偶 rozpocz膮膰 nagrywanie film贸w na YT lub prowadzenie podcastu na Soundcloud. Pocz膮tkowo efekty pewnie b臋d膮 bardzo s艂abe, ale z czasem zobaczysz jak poprawia si臋 Tw贸j angielski. 

Najbardziej stresuj膮c膮, ale i najlepsz膮 metod膮 nauki m贸wienia, jest rozmowa z drugim cz艂owiekiem. Mo偶esz te偶 rozmawia膰 w domu sam ze sob膮, lub nawet m贸wi膰 do osoby, kt贸ra angielskiego dobrze nie zna. Odtwarzanie nauczonych si臋 rzeczy jest bardzo wa偶nym elementem nauki.

Czytanie i s艂贸wka

Moja przygoda z nauk膮 angielskiego po szkole zacz臋艂a si臋 od czytania ksi膮偶ek rozwojowych po angielsku. U偶ywa艂em wtedy jakiego艣 kiepskiego czytnika e-book贸w, Pocz膮tkowo sz艂o mi to bardzo opornie i musia艂em sprawdza膰 mn贸stwo s艂贸wek. Teraz nieznane s艂owo lub zwrot pojawia si臋 w zdaniu raz na kilka stron. 
Aby rozumie膰 wi臋cej z tekstu, powiniene艣 sprawdza膰 ka偶de nieznane s艂owo w s艂owniku. Czytnik Kindle ma ten plus, 偶e posiada wbudowany s艂ownik, a ka偶de sprawdzone s艂owo, zapisuje si臋 w dodatkowej li艣cie. Dzia艂a to tylko ze s艂owami, a nie ze zwrotami, co jest pewnym minusem. 

Gdy czytam przez komputer, zwykle sprawdzam nieznane s艂owo w Babla i dodatkowo, wpisuj臋 je do aplikacji Anki. Gdy czytam na Kindlu, s艂owa dodaj臋 do Anki na telefonie. Co ciekawe, ka偶dy autor ksi膮偶ek ma sw贸j zestaw s艂贸w i zwrot贸w kt贸rych nie znam i powtarzaj膮 si臋 one wielokrotnie na stronach jego ksi膮偶ek. 
Uczenie samych s艂贸wek zwykle jest bardzo trudne, dlatego do Anki dodaj臋 zar贸wno s艂贸wko, jak i kilka zwrot贸w z tym s艂贸wkiem.
W czytaniu po angielsku mo偶na 艂atwo zauwa偶y膰 jak zmienia si臋 poziom trudno艣ci. Artyku艂y na WikiHow czyta si臋 znacznie 艂atwiej ni偶 definicje na Wikipedii czy teksty z Nature. S艂ownictwo bran偶owe to podobna kwestia - wchodz膮c w jak膮艣 dziedzin臋, zwykle najpierw b臋dziesz musia艂 nauczy膰 si臋 wielu nowych s艂贸wek.
S艂贸wek z aplikacj膮 Anki ucz臋 si臋 codziennie i daje mi du偶膮 satysfakcj臋, gdy czytam co艣 nowego i napotykam na s艂owo, kt贸re 膰wiczy艂em i nie musz臋 go sprawdza膰 w s艂owniku.
S艂owa wpisane do Anki czasem jest bardzo trudno zapami臋ta膰 bez kontekstu. Zwykle gdy widz臋 偶e trudno jest mi si臋 nauczy膰 danego s艂owa, dodaj臋 do Anki kilka kolejnych zwrot贸w kt贸re je zawieraj膮. 
Nie polecam Ci natomiast wrzucanie ca艂ych artyku艂贸w do Google Translate oraz unikania czytania po angielsku. Nauka zwykle nie jest przyjemna i przyk艂adowo, przeczytanie artyku艂u w polskiej Wikipedii zajmuje nam mniej czasu ni偶 na angielskiej. Je艣li jednak masz chwil臋 na nauk臋, lepiej jest otworzy膰 s艂ownik i wgry藕膰 si臋 w artyku艂 po angielsku.
Dodatkowa rzecz - co tydzie艅 staram si臋 rozszerza膰 s艂ownictwo, wchodz膮c na blog Cambridge Dictionary i dodaj臋 zwroty kt贸rych nie znam, do Anki. Bardzo mnie cieszy potem, jak trafiam na te zwroty w czytanej ksi膮偶ce lub artykule.

S艂uchanie

S艂uchania nie ucz臋 si臋 tak bardzo aktywnie jak czytania i m贸wienia. Je艣li interesuje Ci臋 jaki艣 temat, mo偶esz zg艂臋bia膰 go ogl膮daj膮c filmy na YouTube. Tutaj moja rada - nie przyzwyczajaj si臋 do jednego autora. Warto ogl膮da膰 zar贸wno filmy nagrywane przez nativ贸w, jak i osoby r贸偶nych narodowo艣ci kt贸re m贸wi膮 po angielsku. Dzi臋ki temu, os艂uchasz si臋 z r贸偶nymi akcentami. 

Nie jestem przekonany do nauki angielskiego przez ogl膮danie seriali, moim zdaniem lepiej sprawdzaj膮 si臋 audiobooki czy filmy na YouTube.

Aby nieco utrudni膰 sobie zadanie, mo偶esz s艂ucha膰 film贸w ze zwi臋kszon膮 pr臋dko艣ci膮.

Gramatyka

Tutaj ko艅czy si臋 zabawa. Wydaje mi si臋, 偶e najlepsz膮 metod膮 by艂o by uczenie si臋 tak, jak uczymy si臋 programowania. U mnie wygl膮da to tak 偶e bior臋 ksi膮偶k臋 lub kurs online i nast臋pnie przerabiam go. Dodatkowo je艣li jaki艣 temat mnie zainteresuje lub nie chce wej艣膰 do g艂owy, wyszukuj臋 go na przyk艂ad na YouTube i przerabiam dodatkowo. Staram si臋 uko艅czy膰 pierwotny kurs od pocz膮tku do ko艅ca. Co robi膰 gdy sko艅czymy jeden kurs? Bra膰 si臋 za nast臋pny. 

Staram si臋 nie po艣wi臋ca膰 zbyt du偶o czasu na robienie 膰wicze艅.

Pomocna mo偶e by膰 te偶 rozs膮dna dawka nauki pasywnej, na przyk艂ad s艂uchanie takich kana艂贸w, jak Arlena Witt, co pozwala wychwytywa膰 r贸偶ne b艂臋dy kt贸re do tej pory pope艂niali艣my. 

Aby nauka mia艂a sens, musisz modyfikowa膰 j膮 na bazie obecnych potrzeb. Powiedzmy, 偶e nie umiesz wyrazi膰 czego艣 w czasie przesz艂ym. Je艣li powiesz to nawet niegramatycznie z du偶膮 ilo艣ci膮 gestykulacji, pewnie zostaniesz zrozumiany. Wypada艂o by jednak wr贸ci膰 wtedy do gramatyki i poduczy膰 si臋, jak wyra偶a膰 si臋 w czasie przesz艂ym.

Pisanie

Tutaj wydaje mi si臋, 偶e dobrym rozwi膮zaniem by艂o by prowadzenie bloga / Twittera po angielsku i regularne powracanie do starych wpis贸w. Dzi臋ki temu mogliby艣my wy艂apywa膰 b艂臋dy. Fajnie, gdyby inne osoby mia艂y dost臋p do Twoich tekst贸w i wyra偶a艂y by uwagi co do gramatyki. 

Mo偶na by te偶 spr贸bowa膰 metody Anki z wpisywaniem tekst贸w.

Wydaje mi si臋, 偶e pisanie stanowi dzisiaj najmniejszy problem w nauce j臋zyk贸w. Systemy podpowiadania w komunikatorach czy klientach pocztowych s膮 bardzo zaawansowane. Microsoft Teams posz艂o jeszcze dalej, poniewa偶 analizuje tekst i podpowiada Ci najbardziej pasuj膮ce odpowiedzi.

Jakie metody nauki angielskiego si臋 u mnie nie sprawdzi艂y

Po pierwsze, wszelkiego rodzaju drogi na skr贸ty. Czasem s艂ysz臋 bzdury 偶e do rozmawiania po angielsku wystarczy nauczy膰 si臋 1000 s艂贸wek i nie warto zna膰 gramatyki. Zwykle osoby kt贸re to powtarzaj膮, nie ucz膮 si臋 wcale.

Marnowaniem czasu na nauk臋 jest dla mnie jedynie s艂uchanie podcast贸w, granie w gry po angielsku czy ogl膮danie seriali, bez sprawdzania tych s艂贸wek, kt贸rych nie znamy.

Niezbyt dobrze pod pewnymi wzgl臋dami oceniam nauk臋 podczas kursu w grupie. Z jednej strony mo偶emy pozna膰 wtedy wiele zagadnie艅 i mamy motywacj臋 do cotygodniowej nauki. Z drugiej jednak, czasu na "spikanie" jest wtedy ma艂o, zw艂aszcza przy kilku osobach. 

Dla mnie raczej nie sprawdza si臋 aplikacja Duolingo, poniewa偶 poziom trudno艣ci ro艣nie w niej bardzo wolno. U偶ywam jej raczej do nauki innych j臋zyk贸w (np. hiszpa艅skiego) po angielsku.

Niezbyt pomocne jest te偶 samo uczenie si臋 gramatyki, bez przerabiania 膰wicze艅 kt贸re sprawi艂y nam problem. Z tego powodu, k艂opotliwe 膰wiczenia wprowadzam do Anki.

Podsumowanie

Aby jako艣 ugry藕膰 t臋 nauk臋, warto wyznaczy膰 sobie plan. Musi by膰 on tak dostosowany do Twojego dnia, 偶eby艣 m贸g艂 go wykonywa膰 codziennie. U mnie wygl膮da to mniej wi臋cej tak:

  • Anki - oko艂o 12 minut dziennie, zwykle na smartfonie. Nowe s艂贸wka wpisuj臋 do niego ju偶 nawykowo
  • M贸wienie - przerobienie jednego lub dw贸ch film贸w typu repeat exercise po oko艂o 10 minut
  • S艂uchanie - codziennie s艂ucham jakie艣 podcasty, zwykle na spacerze. Staram si臋 z nich wychwytywa膰 nieznane s艂owa i nast臋pnie wrzuca膰 je do bazy s艂贸wek
  • Gramatyka - zwykle wyznaczam sobie na ni膮 czas w weekendy i przerabiam jaki艣 kurs online 

Aby nauka by艂a maksymalnie skuteczna, musi odbywa膰 si臋 w skupieniu. Pomocna jest metoda Pomodoro. Zwracaj uwag臋 na trudno艣膰 nauki. Je艣li pr贸bujesz powt贸rzy膰 jakie艣 zdanie po kilka razy i dalej si臋 zacinasz - keep going, jeste艣 na dobrej drodze. Je艣li podczas nauki nudzisz si臋, znaczy to, 偶e si臋 nie uczysz. Poczucie niepokoju, niech臋ci zwi膮zane z nauk膮 艣wiadczy o tym, 偶e stajesz si臋 coraz lepszy. 

Je艣li uczysz si臋 jednak zbyt trudnych rzeczy, kt贸re nie wi膮偶膮 si臋 z niczym innym, jest du偶a szansa 偶e zrezygnujesz z nauki. Widz臋 to tak:

Aby unikn膮膰 takiej sytuacji, warto po艣wi臋ci膰 czas na nauk臋 podstaw.

Podczas nauki z Anki wielokrotnie mia艂em poczucie 偶e niekt贸re s艂贸wka nigdy nie wejd膮 mi do g艂owy. Myli艂y mi si臋 z tym, co si臋 nauczy艂em poprzednio, albo mia艂y takie same znaczenie a oznaczy艂em je innym synonimem. Z czasem jednak te bardzo trudne s艂贸wka stawa艂y si臋 bardzo proste a trudno艣膰 pojawia艂a si臋 dopiero z kolejnymi. 

Napisz w komentarzu, jakie metody nauki j臋zyka Ty stosujesz.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz