Gdy po raz pierwszy zainteresowałem się tworzeniem stron WWW, najpierw zacząłem od przerobienia (bardzo pobieżnego) książki na temat HTML. Mój znajomy z pracy (pozdrawiam Pawła), pokazał mi wtedy CMS strony firmowej i byłem bardzo zaskoczony, że strony WWW edytuje się w ten sposób, a nie w kodzie. Potem przez dłuższy czas bawiłem się Joomlą (Panie, strzeż mnie od niej), by następnie pobrać Wordpressa. To było coś. Pierwszy raz zainstalowałem go na Xampie i to był opad szczęki, w porównaniu do Joomli. Piękny i przejrzysty interface, wygodna edycja i świetny wygląd samego bloga "out of the box". Po jakimś czasie, ten CMS zmienił się i ludzie zaczęli używać go nie tylko do stawiania blogów, ale także stron Internetowych. W sieci pojawiły się miliony darmowych i płatnych szablonów, a także pluginów i … dodatków do pluginów. Pojawiło się coś jeszcze, mianowicie, fala hejtu na Wordpressa, głównie ze strony deweloperów. Sprzeczność - z Wordpresa korzystają miliony ludzi, a jednocześnie, jest on wyklikany, za wolne działanie, poważne luki czy trudności w modyfikacji i rozszerzaniu. Wypada zatem zadać sobie pytanie - czy warto uczyć się Wordpressa, czy też lepiej dać sobie z nim spokój, i zacząć naukę czegoś innego.Dla junior dewelopera zainteresowanego HTML + CSS lub designem
Stylowanie stron na Wordpress nie różni się zbytnio, od pracy z templatkami Twig (które i tak kiedyś poznasz) czy zwykłych stron WWW. Na pewno musisz nauczyć się sprawnej obsługi Wordpressa i takich akcji, jak * dodawanie czy usuwanie postów * konfiguracja wtyczek (na przykład do sliderów czy okien modalnych) * ogólnych zasad tworzenia szablonów i dodawanie drobnych zmian w PHP tak, żeby niczego nie zepsuć. * instalowania wtyczek i poznania ich działania * pracy z Visual Composerem (nie lubię!)
Większość zadań, nie będzie się różniła od zwykłej pracy z HTML i CSS, jednak Wordpress może nam czasem utrudniać zadania. Czasem nie można na przykład edytować klas w kodzie HTML, bo takie jest wymaganie klienta. Na YT znajdziesz bardzo dobry tutorial o Wordpressie, zrobiony przez Net Ninja. Uważam, że warto nauczyć się WP, bo przydaje się także jeśli chodzi o szybkie tworzenie stron, także dla samego siebie. Nie zawsze potrzebujemy customowej strony, która zaprojektowana od zera przez drogiego grafika i w takiej sytuacji, warto sięgnąć po darmowy szablon i go zmodfikować. Czy przejmować się tą falą nienawiści wylewaną na Wordpressa? Moim zdaniem, nie ma sensu. Jest on używany przez klientów, ma świetne wsparcie i masę tutoriali, a tworzenie szablonów, jest dość łatwe i nie wymaga znajomości PHP. Większość rzeczy można wykonać za pomocą wbudowanych funkcji. Minusem Wordpressa jest natomiast jego powszchność i niski próg wejścia. Kilka lat temu, programiści zajmujący się WP byli znacznie lepiej opłacani, natomiast dzisiaj, ze stawkami jest różnie. Na szczęście, nie dotyczy to raczej front-endów. W komentarzu napisz, jakie jest Twoje zdanie na temat Wordpressa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz