sobota, 29 kwietnia 2017

Wordpress - czy pocz膮tkuj膮cy front-end developer powinien go zna膰?



Gdy po raz pierwszy zainteresowa艂em si臋 tworzeniem stron WWW, najpierw zacz膮艂em od przerobienia (bardzo pobie偶nego) ksi膮偶ki na temat HTML. M贸j znajomy z pracy (pozdrawiam Paw艂a), pokaza艂 mi wtedy CMS strony firmowej i by艂em bardzo zaskoczony, 偶e strony WWW edytuje si臋 w ten spos贸b, a nie w kodzie. Potem przez d艂u偶szy czas bawi艂em si臋 Jooml膮 (Panie, strze偶 mnie od niej), by nast臋pnie pobra膰 Wordpressa. To by艂o co艣.

Pierwszy raz zainstalowa艂em go na Xampie i to by艂 opad szcz臋ki, w por贸wnaniu do Joomli. Pi臋kny i przejrzysty interface, wygodna edycja i 艣wietny wygl膮d samego bloga "out of the box". Po jakim艣 czasie, ten CMS zmieni艂 si臋 i ludzie zacz臋li u偶ywa膰 go nie tylko do stawiania blog贸w, ale tak偶e stron Internetowych. W sieci pojawi艂y si臋 miliony darmowych i p艂atnych szablon贸w, a tak偶e plugin贸w i … dodatk贸w do plugin贸w. 
Pojawi艂o si臋 co艣 jeszcze, mianowicie, fala hejtu na Wordpressa, g艂贸wnie ze strony deweloper贸w. Sprzeczno艣膰 - z Wordpresa korzystaj膮 miliony ludzi, a jednocze艣nie, jest on wyklikany, za wolne dzia艂anie, powa偶ne luki czy trudno艣ci w modyfikacji i rozszerzaniu.

Wypada zatem zada膰 sobie pytanie - czy warto uczy膰 si臋 Wordpressa, czy te偶 lepiej da膰 sobie z nim spok贸j, i zacz膮膰 nauk臋 czego艣 innego. 

Dla junior dewelopera zainteresowanego HTML + CSS lub designem

Stylowanie stron na Wordpress nie r贸偶ni si臋 zbytnio, od pracy z templatkami Twig (kt贸re i tak kiedy艣 poznasz) czy zwyk艂ych stron WWW. Na pewno musisz nauczy膰 si臋 sprawnej obs艂ugi Wordpressa i takich akcji, jak * dodawanie czy usuwanie post贸w * konfiguracja wtyczek (na przyk艂ad do slider贸w czy okien modalnych) * og贸lnych zasad tworzenia szablon贸w i dodawanie drobnych zmian w PHP tak, 偶eby niczego nie zepsu膰. * instalowania wtyczek i poznania ich dzia艂ania * pracy z Visual Composerem (nie lubi臋!)

Wi臋kszo艣膰 zada艅, nie b臋dzie si臋 r贸偶ni艂a od zwyk艂ej pracy z HTML i CSS, jednak Wordpress mo偶e nam czasem utrudnia膰 zadania. Czasem nie mo偶na na przyk艂ad edytowa膰 klas w kodzie HTML, bo takie jest wymaganie klienta.

Na YT znajdziesz bardzo dobry tutorial o Wordpressie, zrobiony przez Net Ninja.

Uwa偶am, 偶e warto nauczy膰 si臋 WP, bo przydaje si臋 tak偶e je艣li chodzi o szybkie tworzenie stron, tak偶e dla samego siebie. Nie zawsze potrzebujemy customowej strony, kt贸ra zaprojektowana od zera przez drogiego grafika i w takiej sytuacji, warto si臋gn膮膰 po darmowy szablon i go zmodfikowa膰. Czy przejmowa膰 si臋 t膮 fal膮 nienawi艣ci wylewan膮 na Wordpressa? Moim zdaniem, nie ma sensu.
Jest on u偶ywany przez klient贸w, ma 艣wietne wsparcie i mas臋 tutoriali, a tworzenie szablon贸w, jest do艣膰 艂atwe i nie wymaga znajomo艣ci PHP. Wi臋kszo艣膰 rzeczy mo偶na wykona膰 za pomoc膮 wbudowanych funkcji. 

Minusem Wordpressa jest natomiast jego powszchno艣膰 i niski pr贸g wej艣cia. Kilka lat temu, programi艣ci zajmuj膮cy si臋 WP byli znacznie lepiej op艂acani, natomiast dzisiaj, ze stawkami jest r贸偶nie. Na szcz臋艣cie, nie dotyczy to raczej front-end贸w.

W komentarzu napisz, jakie jest Twoje zdanie na temat Wordpressa.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz