poniedzia艂ek, 29 maja 2017

W czym pisa膰 - kompleksowy poradnik dla pisz膮cych

Pisanie przynosi wiele satysfakcji, a dla coraz wi臋kszej rzeszy ludzi, stanowi 藕r贸d艂o dochodu. Po napisaniu kilku e-book贸w, niezliczonej ilo艣ci tekst贸w na blogi i strony internetowe (w pewnym okresie norm膮 by艂o dla mnie powy偶ej 30 000 znak贸w dziennie), chcia艂em podj膮膰 temat tego, w czym pisa膰.
Jest coraz wi臋cej format贸w plik贸w, a rozbudowane procesory tekstu (nie myli膰 z edytorami tekstu), pozwalaj膮 na wygodne napisanie obszernej ksi膮偶ki, sformatowanie jej i zapisanie do pliku PDF. Jednocze艣nie, takie rozwi膮zanie nie jest najlepsze, bo nie pozwala w pe艂ni skupi膰 si臋 na tworzeniu tekstu. "Bogate" edytory, nie s膮 te偶 najlepsze, przy tworzeniu tekst贸w do sieci.

Ksi膮偶k臋 mo偶esz napisa膰 te偶 w HTML i CSS (jak Lea Verou), lub u偶y膰 do tego programu LaTex. Pono膰 bardzo dobrze sprawdza si臋 program Scrivener, kt贸rego fenomenu, nigdy nie by艂o mi dane poj膮膰. R贸偶norodno艣膰 jest przyt艂aczaj膮ca, dlatego chcia艂bym, aby艣 potraktowa艂 ten tekst, jako vademecum dla pocz膮tkuj膮cego, a nawet, nieco bardziej zaawansowanego autora. Zaczynamy.

Warunki wst臋pne

Ten tekst powsta艂 w edytorze VIM w formacie HTML.

Pokr贸tce opowiem, o co tutaj biega...

Zacznijmy od tego, 偶e edytor tekstu nie ma 偶adnego znaczenia, je艣li chodzi o jako艣膰 tego, co piszesz. Wp艂yw na to, maj膮 jednak cz臋ste zmiany edytor贸w, przez kt贸re, zaczynasz si臋 zastanawia膰 nad r贸偶nymi rzeczami dotycz膮cymi ich obs艂ugi, zamiast skupi膰 si臋 na pisaniu. Moim zdaniem, dobry edytor powinien mie膰 nast臋puj膮ce cechy:
  • Szybki - tak偶e przy pracy z du偶ymi dokumentami z wieloma ilustracjami. To wtedy najcz臋艣ciej pojawiaj膮 si臋 艣cinki.
  • Dostosowany do obs艂ugi bez myszy - wywo艂ywanie r贸偶nych opcji mysz膮 jest strat膮 czasu.
  • Prosty w obs艂udze - je艣li pojawi si臋 problem, nieocenione b臋dzie wsparcie spo艂eczno艣ci
  • Wyposa偶ony w dobr膮 korekt臋 - wzorem jest tutaj Language Tools, kt贸re mo偶esz zainstalowa膰 na kilka sposob贸w. Przesta艅 stawia膰 byki!
  • Wyposa偶ony w sta艂e pokazywanie ilo艣ci napisanych znak贸w - dla copywritera zarabiaj膮cego od litery, to kluczowa sprawa.
  • Darmowy - serce z cebuli nie pozwala mi p艂aci膰 za korporacyjne produkty, gdy mog臋 mie膰 podobne opcje w darmowej aplikacji

Zaczynamy - procesory tekstu

Wprowadzenie - procesor tekstu to w uproszczeniu program, kt贸ry wy艣wietla Ci sformatowany dokument i pozwala na bezpo艣redni膮 edycji WYSIWYG na tek艣cie. Takie edytory obs艂uguj膮 na przyk艂ad pliki ODT lub DOCX, kt贸re sk艂adaj膮 si臋 w rzeczywisto艣ci, z du偶ej ilo艣ci spakowanych kolejnych plik贸w. Co bardzo wa偶ne - nie s膮 to pliki takie, jak na przyk艂ad dokumenty HTML, czyli dokumenty tekstowe. Wi膮偶e si臋 z tym na przyk艂ad brak mo偶liwo艣ci korzystania z zewn臋trznych system贸w kontroli wersji, takich, jak GIT.

W procesorach tekstu zwykle mo偶esz "wyklika膰" r贸偶ne opcje, takie, jak na przyk艂ad tworzenie spisu tre艣ci czy dodawanie zdj臋膰. Bardzo u艂atwia to prac臋 osobom, kt贸re nie chc膮 wg艂臋bia膰 si臋 w ni偶szy poziom dzia艂ania aplikacji. Chcesz 艂amanie linii - klikasz Enter. Zmieniasz wielko艣膰 czcionki - klikasz plusik.

Edytory tego typu nadaj膮 si臋 najlepiej do tworzenia dokument贸w przeznaczonych do wydruku czy plik贸w PDF, natomiast gdy wrzucasz plik na stron臋 WWW, zwykle musi by膰 on wcze艣niej oczyszczony z niepotrzebnego formatowania.

Libre Office - dla wszystkich

Edytor, kt贸ry ma tylko jedn膮 wad臋 - przy skomplikowanych dokumentach, mo偶e nie by膰 kompatybilny z Wordem. Opr贸cz tego, trudno wskaza膰 jego s艂abe strony - oferuje wsparcie dla wielu format贸w, pomocny pasek boczny oraz mo偶liwo艣膰 bardzo dok艂adnej personalizacji.

Szukasz edytora distraction free bez ani jednego elementu menu - Libre Office Writer mo偶e by膰 dopasowany do takiego uk艂adu w kilka minut. Mo偶esz w nim tak偶e ustawi膰 w艂asne skr贸ty klawiszowe lub przenie艣膰 wszystkie ikonki na pasek i sobie w nie klika膰.

Ewentualne minusy tego programu, to problemy z wydajno艣ci膮 przy baardzo du偶ych plikach (typu kilkuset stronicowe ksi膮偶ki), oraz fakt, 偶e nie jest on zbyt dobrym wyborem, je艣li piszemy do sieci.
Podobnie, jak MS Word, Writer obs艂uguje formaty tekstowe i tekst po skopiowaniu do naszego bloga (przez panel CMS czy kod HTML), b臋dzie 藕le sformatowany.

Niekt贸re wersje Wordpressa sobie z tym radz膮, natomiast Blogger ju偶 nie (Blogger nie radzi sobie nawet z dokumentem HTML wklejonym w trybie 藕r贸d艂a HTML, ale to temat na osobn膮 opowie艣膰). Dziwi mnie to, dlaczego klienci nie zwracaj膮 uwagi na rodzaj formatu tekst贸w kt贸re zamawiaj膮.

Do najprostszych zada艅 nie nale偶y tak偶e praca z szablonami oraz konfiguracja programu do naszych potrzeb - trzeba nad tym przysi膮艣膰 ka偶dorazowo po zainstalowaniu. Moje narzekanie na Libre Office bierze si臋 st膮d, 偶e korzystam z tego pakietu od kilku lat i do艣膰 dobrze go pozna艂em. Obiektywna ocena tej aplikacji, to 10/10 - jest 艣wietny. Pozwala na wygodn膮 kontrol臋 nad bardzo du偶ym tekstem, a tak偶e mo偶na go wyposa偶y膰 we wtyczki do bibliografii (Zotero, Mendeley), dzi臋ki czemu nada si臋 on tak偶e do pisania prac na studia czy ca艂ych ksi膮偶ek.

Libre Office jest darmowy, a na niekt贸rych Linuxach, nawet preinstalowany. Nie藕le radzi sobie tak偶e z formatem HTML, je艣li mamy zamiar jedynie otwiera膰 i edytowa膰 pliki.

Minusem Libre Office, jest trudna konfiguracja - czasem sprawdzanie pisowni nie chce dzia艂a膰,a naprawienie tego, zajmuje du偶o czasu.

Open Office - dla sentymentalnych

Open Office to program, z kt贸rego wyewoluowa艂 Libre Office. Osierocony przez Oracle, przesta艂 si臋 rozwija膰, dlatego jest z艂ym wyborem do pisania. Jego najwi臋ksze minusy, to brak wsparcia dla DOC i DOCX, znacznie gorszy wygl膮d ni偶 w Libre Office czy te偶 wymieraj膮ca spo艂eczno艣膰.
Nie mo偶na go te偶 traktowa膰 jako lekkiego zamiennika dla Libre Office, poniewa偶 s膮 one coraz mniej kompatybilne.
Nie polecam, chocia偶 korzysta艂em z niego do艣膰 d艂ugo.

WordStar - dla freak贸w

W tym programie napisano Pie艣ni lodu i ognia. Je艣li uwielbiasz ksi膮偶ki Martina i liczysz na to, 偶e wybieraj膮c jego edytor tekstu, sp艂ynie na Ciebie wena, zaczekaj chwil臋. WordStar to zabytkowy program, kt贸ry spowodowa艂 u mnie jedynie b贸l plec贸w przy kilkudniowej instalacji i rozczarowanie, gdy okaza艂o si臋, 偶e pracuje on na dziwnym formacie plik贸w.
W innym miejscu przeczytasz na temat Vima, kt贸ry jest r贸wnie antyczny, ale sprawdza si臋 znacznie lepiej przy pisaniu - tak偶e komercyjnym.

Google Docs - dla mobilnych

Google Docs nie u偶ywa艂em zbyt d艂ugo jako edytora, z jednej prostej przyczyny - dzia艂a to za wolno. W za艂o偶eniach "Doksy" maj膮 oferowa膰 艂atwe dzielenie si臋 plikami i wsp贸ln膮 prac臋. W moim przypadku, ko艅czy艂o si臋 zwykle na frustracji, tworzeniu niepotrzebnych kopii dokument贸w i r贸偶nych denerwuj膮cych b艂臋dach. Google Docs sprawdza si臋 w przypadku, gdy mamy dokument i chcemy go sobie przypi膮膰 do zak艂adek w Chrome, bo cz臋sto do niego zagl膮damy.

Stan na listopad 2017 - wydajno艣膰 Google Docs贸w poprawi艂a si臋, sprawdzenie b艂臋d贸w dzia艂a prawid艂owo (kiedy艣 szwankowa艂o).
Zamierzam potestowa膰 jeszcze Google Docs w pracy zawodowej, zanim wydam ostateczn膮 opini臋. Google Docs to znaczny krok do przodu, w stosunku do standardowych edytor贸w instalowanych na komputerze, poniewa偶 mo偶emy z nich korzysta膰 na dowolnej maszynie, bez godzin po艣wi臋canych na instalacj臋 softu.
Google Docs odpada, je艣li nie masz sta艂ego dost臋pu do sieci.

Word Online - dla oszcz臋dnych(?)

Kolejny onlinowy pakiet biurowy. Word Online to alternatywa dla Google Docs, a w mniejszej mierze, dla p艂atnego pakietu Office. Korzysta艂em z niego bardzo kr贸tko, bo potrzebowa艂em pliku o pe艂nej zgodno艣ci z formatem Worda, a pojawi艂y si臋 z tym jakie艣 problemy w Libre Office.

Word - dla bogatych

Dla mnie pakiet Office, to przede wszystkim wysoka zgodno艣膰 z … pakietem Office, kt贸ry jest wykorzystywany w urz臋dach i instytucjach. Pomaga te偶 skruszy膰 op贸r twardog艂owego promotora, kt贸ry nie zdaje sobie sprawy, 偶e prac臋 mo偶na napisa膰 w czym艣 innym.

Worda nie u偶ywa艂em komercyjnie - by膰 mo偶e jest lepszy od Writera - na pewno jest 艂adniejszy i nie pokazuje na bie偶膮co ilo艣ci napisanych znak贸w. Word ma niez艂膮 korekt臋 b艂臋d贸w i jest standardem w urz臋dach czy na uczelniach. Dodatkowo, jest dostarczany w wygodnym pakiecie z Excelem, kt贸ry radzi sobie z arkuszami kalkulacyjnymi lepiej, ni偶 jego wolny odpowiednik Calc.

Word jest bardzo cz臋sto wybierany w firmach.

##update sierpie艅 2017
Word wyr贸偶nia si臋 od Writera znacznie 艂adniejszym pokazywaniem outline dokumentu oraz rozs膮dniejszym zarz膮dzaniem stylami (gdy importujemy dokumenty z Libre Office). 艢wietnie dzia艂a te偶 autokorekta. Minusy - gdy kasujemy jeden wyraz (ctrl + backspace), Word raz kasuje spacj臋, a raz tego nie robi, co bardzo denerwuje.

Zoho - dla dociekliwych

Pakiet Zoho od kilku lat stara si臋 zaw艂adn膮膰 swoj膮 cz臋艣膰 tortu. Jak wychodzi to w praktyce - nie wiem. Je艣li korzysta艂e艣 z tego pakietu, daj zna膰 w komentarzach.

Scrivener - dla posiadaczy Macbooka

Scrivener to program, wok贸艂 kt贸rego jest mn贸stwo hypu. Moim zdaniem, znakomicie utrudnia on pisanie, przez zasypanie u偶ytkownika kilkoma niepotrzebnymi oknami, konieczno艣膰 zmagania si臋 z brakiem j臋zyka polskiego czy poprawiania czcionek, kt贸re nie chc膮 wygl膮da膰 poprawnie. By膰 mo偶e pomaga on w podbudowaniu sobie ego ("u偶ywam 'profesjonalnego studia pisarskiego'"), a zachodzi nawet ryzyko, 偶e niekt贸re osoby pozna艂y jego przewag臋 nad Wordem. 

Nie by艂o mi dane pozna膰 pisarskiego zen przy Scrivenerze, by膰 mo偶e dlatego, 偶e nie mam Macbooka, a to na OSX objawia si臋 pe艂na moc tego programu. 

Pisanie w edytorach tekstowych

Pisanie w edytorze tekstowym, r贸偶ni si臋 znacznie od tworzenia tekstu w procesorze tekstu. W formatach takich jak .md, html czy .tex, plik roboczy zajmuje bardzo ma艂o miejsca i wymaga zewn臋trznego programu, aby zaprezentowa膰 swoj膮 zawarto艣膰. Plik HTML otworzymy w przegl膮darce, a do .md mo偶emy wklei膰 do previewera, kt贸ry zrenderuje go i wy艣wietli w przyjemnej dla oka formie.

Pisz膮c w formacie HTML, musimy pozna膰 nieco , kt贸re pokazuj膮, co oznacza dany tekst. Przyk艂adowo, zamiast ko艅czy膰 akapit wciskaj膮c Enter, w html otaczamy tekst znacznikiem
. Akapity w HTML wygl膮daj膮 tak <h2>Nag艂贸wek</h2>
, natomiast w markdown tak ##2. (P.S. - Blogger oczywi艣cie nie uznaje znacznik贸w <pre> w 藕r贸dle HTML. Bezlito艣nie wycina te偶 znaczniki <p>, przez co, jedynym w艂a艣ciwym sposobem tworzenia w nim post贸w, staje si臋 pisanie bezpo艣rednio w edytorze).

Przy tworzeniu bloga, nasza wiedza na temat html, mo偶e ograniczy膰 si臋 do kilku podstawowych znacznik贸w. Aby u艂atwi膰 sobie prac臋, warto korzysta膰 z ich automatyczngo zamykania.

Dlaczego warto pisa膰 w edytorze tekstowym, przy u偶yciu HTML? Moim zdaniem dlatego, 偶e ten sam format jest wy艣wietlany przez przegl膮dark臋, do kt贸rej wkleimy tekst przez CMS - tekst b臋dzie sformatowany tak, jak ca艂a reszta strony. Kopiuj膮c tekst z Worda, wrzucamy du偶膮 ilo艣膰 niepotrzebnego kodu.

(W Wordpress jest te偶 opcja importu tekstu formatowanego, kt贸ra daje lepsze wyniki).

Opr贸cz tego, praca z plikami tekstowymi jest 艂atwiejsza z kilku wzgl臋d贸w:
  • Nie potrzebujemy do tego rozbudowanego edytora - plik tekstowy wyedytujesz nawet w Notatniku Windows.
  • Dok艂adnie wiesz, jak b臋dzie sformatowany tekst - w edytorze WYSIWYG, cz臋sto musisz si臋 zastanawia膰, gdzie ko艅czy si臋 na przyk艂ad pochy艂y tekst lub 艂amanie wiersza. W edytorze tekstowym, widzisz to w formie tag贸w i masz znacznie wi臋ksz膮 kontrol臋.
  • Nie rozpraszasz si臋 na edytowane wygl膮du tekstu - w przypadku publikacji internetowych, stylowanie tekstu nie ma najmniejszego sensu, bo i tak b臋dzie mia艂 on styl nadany przez style CSS. Edytor zwykle ma ustawione ciemne t艂o i czcionk臋 o sta艂ej szeroko艣ci, co pozwala na wygodne pisanie bez ustawiania r贸偶nych niepotrzebnych rzeczy. Prawdziwy ZEN i distraction free.
W edytorze tego typu nie przejmujesz si臋 na przyk艂ad wielko艣ci膮 nag艂贸wk贸w i nie musisz tego zmienia膰 w 100 miejscach w tek艣cie. Edycja wizualna tekstu przebiega zupe艂nie gdzie indziej. Jak dla mnie, to bardzo du偶y plus.

Minusy takiego pisania - je艣li piszesz na zam贸wienie, warto si臋 wcze艣niej upewni膰, 偶e klient akceptuje tak膮 form臋 tekstu (czyli HTML). Minusem mo偶e by膰 to, 偶e nie widzisz stale wyrenderowanego tekstu (chocia偶 mo偶na zainstalowa膰 odpowiedni膮 wtyczk臋 do przegl膮darki) i (przynajmniej si臋 z tym nie spotka艂em), rzeczywistej ilo艣ci napisanego tekstu po odj臋ciu tag贸w. Na pewno istniej膮 wtyczki, kt贸re rozwi膮zuj膮 te problemy.

Przy d艂ugich tekstach, problemem mo偶e by膰 manewrowanie po dokumencie. Rozwi膮za艅 jest wiele - od generowania spisu tre艣ci za pomoc膮 #anchor贸w, przez wyszukiwanie dokumentu za pomoc膮 na przyk艂ad tag贸w czy rozdzielenie dokumentu do kilku plik贸w. Czytanie tekstu napisanego czcionk膮 o r贸wnej szeroko艣ci, nie jest zbyt wygodne, natomiast czarne t艂o oszcz臋dza oczy.

Edytor贸w kodu 藕r贸d艂owego jest mn贸stwo i maj膮 one podobne dzia艂anie. Do pisania nie potrzebujesz rozbudowanego programu, warto jednak, by mia艂 on przynajmniej automatyczne zamykanie tag贸w HTML. W tym tek艣cie pomijam celowo takie programy, jak na przyk艂ad Notepad++, Atom czy Brackets, kt贸re oferuj膮 podobne opcje, do aplikacji wymienionych poni偶ej.

Format HTML 

Wymarzony, je艣li piszesz teksty na bloga czy na stron臋 WWW. Wybieraj膮c ten format masz pewno艣膰, 偶e tekst wklejony do edytora w trybie HTML, b臋dzie wygl膮da艂 tak, jak … zaplanowa艂 to grafik i zakodowa艂 front-endowiec, czyli sp贸jnie z ca艂膮 stron膮. O to w艂a艣nie nam chodzi. HTML pozwala precyzyjnie okre艣li膰, co znacz膮 poszczeg贸lne elementy na stronie (semantyka) i w tek艣cie. 

Minusy HTML - jego sk艂adnia (przynajmniej na pocz膮tku) nie pozwala na bardzo szybkie pisanie bez zastanawiania si臋 nad struktur膮 tekstu. Przyk艂ad - stworzenie paragrafu w procesorze tekstu, to naci艣ni臋cie klawisza Enter, natomiast w HTML, trzeba okali膰 tekst w znacznik <p></p>. Nie by艂em do tego przyzwyczajony zar贸wno jako osoba pisz膮ca, jak i jako programista. Z czasem, wyrabia si臋 nawyk, by najpierw wstawia膰 tag, a potem pisa膰 tekst. 

W edycji tekstu w formacie HTML pomaga nam nieoceniony dodatek Emmet.

Format Markdown

Markdown jest wygodniejszy w u偶yciu od HTML - nie wymaga otwierania i stosowania tag贸w (chocia偶 to umo偶liwia, ze wzgl臋du na kompatybilno艣膰 z HTML). Stosuje si臋 go w takich dokumentach, jak dokumentacje program贸w czy ksi膮偶ki udost臋pnione online, ale na platformie, kt贸ra obs艂uguje ten format. Powsta艂a w nim mi臋dzy innymi seria ksi膮偶ek Kyle Simpsona, YDKJS.

Markdown mo偶na stosowa膰 tak偶e na platformie blogowej Ghost, a po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki, tak偶e na Wordpress. 

Markdown to przyjemny format, kt贸ry daje wi臋ksz膮 kontrol臋 nad tekstem ni偶 procesory tekstu (stosuje uproszczone tagi), ale mniejsz膮, ni偶 HTML. 

Vim - dla geeka

W skr贸cie - kilka tryb贸w dzia艂ania, miliony plugin贸w, zero przycisk贸w, minimalna ilo艣膰 skr贸t贸w klawiszowych i pot臋偶na konsola. Vim mo偶e by膰 艣cian膮 od kt贸rej si臋 odbijesz, jak i doskona艂ym narz臋dziem pracy, kt贸rego nie b臋dziesz chcia艂 zast膮pi膰 innym edytorem.

Vim, w przeciwie艅stwie do wi臋kszo艣ci stosowanych dzi艣 program贸w, wymaga nauki. Jednocze艣nie, jest bardzo lekki i szybki, a tak偶e umo偶liwia bardzo dok艂adne dopasowanie do swoich potrzeb. Prawdopodobnie dla wi臋kszo艣ci os贸b nie zwi膮zanych z programowaniem, b臋dzie zbyt skomplikowany, ale moim zdaniem, warto pozna膰 przynajmniej jego podstawy.

Mo偶liwo艣膰 sprawnego poruszania si臋 po dokumencie bez myszy i niemal bez skr贸t贸w, znacznie u艂atwia skupienie si臋 na tym, co piszemy. Dla mnie du偶膮 zalet膮 jest brak jakichkolwiek opcji, na kt贸re po艣wi臋camy uwag臋 w innych programach - do Vima siada si臋 i zaczyna pisa膰. Mo偶na go odpali膰 tak偶e w oknie konsoli lub w konsoli Gita.

Sublime Text - dla wygodnych

Sublime text to bardzo rozbudowany, p艂atny edytor tekstu, kt贸ry mo偶na dodatkowo doposa偶y膰 w przydatne wtyczki. Oferuje 艂adny interface (kt贸ry mo偶na wybra膰 z jednego z wielu dost臋pnych pakiet贸w), oraz prost膮 obs艂ug臋 - je艣li chcesz, tak偶e za pomoc膮 myszy.

Nie pisa艂em w nim zbyt du偶o tekst贸w, jednak mog臋 go 艣mia艂o poleci膰 do edycji w formiacie HTML - nie zawiedziesz si臋.

Visual Studio Code - dla szukaj膮cych nowo艣ci

W Internecie znajdziesz mn贸stwo program贸w dzia艂aj膮cych na podobnej zasadzie, co Sublime Text - oferuj膮 one dopracowane opcje, mi艂y dla oka wygl膮d oraz szereg przydatnych opcji. Visual Studio Code to alternatywa dla Sublime, kt贸ra wyr贸偶nia si臋 przede wszystkim wbudowan膮 integracj膮 z Gitem.

Za t膮 aplikacj膮 stoi firma Microsoft, dzi臋ki czemu, mo偶na mie膰 nadziej臋 na dobre wsparcie. Mnie nie urzek艂.

#update sierpie艅 2017

Visual Studio Code, jako program dla programisty b臋dzie wyr贸偶nia艂 si臋 艣wietnym IntelliSense oraz mo偶liwo艣ci膮 ustawienia wielu opcji (w tym domykania tag贸w), dok艂adnie jak w PHPStorm. Pod tym wzgl臋dem wygrywa z Sublime Text.

#update listopad 2017

VSCode rz膮dzi! Dobrze wzbogacony pluginami, oferuje nawet wi臋ksze mo偶liwo艣ci, ni偶 WebStorm.

#update wrzesie艅 2018

Nadal polecam VSCode.

Format TEX- dla naukowc贸w

Format TEX (czytaj tech), ma bardzo ciekaw膮 histori臋. Donald E. Knuth, podczas tworzenia swojego wiekopomnego dzie艂a na temat algorytm贸w, zauwa偶y艂, 偶e pierwsze tomy nie wygl膮j膮 tak dobrze, jak to sobie wymarzy艂. Postanowi艂 wtedy od艂o偶y膰 prace przy "Sztuce programowania" i stworzy膰 w艂asne rozwi膮zanie, kt贸re pomo偶e w idealnym sformatowaniu dzie艂a.
Praca nad formatem TEX mia艂a trwa膰 p贸艂 roku, jednak program by艂 gotowy, dopiero po 8 latach.
W jednej z ksi膮偶ek znalaz艂em wypowied藕 Knutha, w kt贸rej opowiada艂 on, 偶e przez pierwszy rok, jedynie rozpisywa艂 sobie dzia艂anie programu na kartkach. Dopiero potem, przyst膮pi艂 do wpisywania programu do komputera.
Format TEX jest stosowany przede wszystkim do tworzenia prac naukowych, zw艂aszcza, z du偶膮 ilo艣ci膮 skomplikowanych wzor贸w. Na niekt贸rych uczelniach, wymaga si臋 go do tej pory.
TEX oferuje znacznie bardziej rozbudowane mo偶liwo艣ci, je艣li chodzi o tworzenie skomplikowanych i 艣wietnie wygl膮daj膮cych dokument贸w, od formatu HTML. W niekt贸rych zastosowaniach przewy偶sza mo偶liwo艣ciami formaty DOC czy ODT. Obecnie wykorzystuje si臋 g艂贸wnie format LATEX (czytaj latech), kt贸ry pod wzgl臋dem skomplikowania, plasuje si臋 nieco wy偶ej ni偶 HTML. Latex wspiera tak偶e dodawanie rysunk贸w, tworzenie bibliografii czy za艂膮czanie r贸偶nych czcionek. W tym formacie, szczeg贸lnie wyr贸偶nia si臋 mo偶liwo艣膰 tworzenia bardzo rozbudowanych wzor贸w fizycznych czy matematycznych.
Je艣li chodzi o edycj臋 dokument贸w w tym formacie, to rozdziela si臋 w niej wygl膮d dokumentu od jego tre艣ci (podobnie, jak w HTML). Aby podejrze膰 dokument, musimy skompilowa膰 藕r贸d艂o - na ekranie ukazuje si臋 wtedy podgl膮d, na przyk艂ad w formie dokumentu PDF.
Format TEX nie wymusza na u偶ytkowniku stosowania konkretnego edytora - mo偶esz pisa膰 zar贸wno w Vimie, jak i edytowa膰 dokument w rozbudowanym edytorze, takim, jak LatexEditor, kt贸ry u艂atwia tworzenie r贸偶nych element贸w tekstu.
Mo偶e si臋 wydawa膰, 偶e tak skomplikowany format nie jest nikomu potrzebny w dobie Worda, jednak nie jest to prawd膮. Format jest ci膮gle 偶ywy, a jego g艂贸wnym u偶ytkownikiem, s膮 艣rodowiska naukowe. Mo偶na w nim tworzy膰 bardzo rozbudowane publikacje, zachowujac jednocze艣nie mo偶liwo艣膰 艣ledzenia zmian za pomoc膮 Gita.

Uwa偶am, 偶e przy pisaniu pracy magisterskiej czy licencjackiej TEX jest znacznie lepszym wyborem ni偶 format DOC(X), ze wzgl臋du na mniejsz膮 obj臋to艣膰, lepsz膮 kontrol臋 nad struktur膮 pracy, a tak偶e dlatego, 偶e jest darmowy. Wymaga te偶 dobrego poznania metod pracy z tekstem i nie pozwala na szybkie i proste rozwi膮zania rodem z Worda. Poprawnie z艂o偶ony text w formacie Latex wygl膮da profesjonalnie i mo偶na bez wstydu odda膰 go do wydruku - nie mo偶na tego powiedzie膰 o 偶adnym innym formacie, kt贸re tu wymieni艂em.

Nie chc臋 tutaj przytacza膰 edytor贸w formatu TEX, poniewa偶 nie mam z nimi zbyt du偶ego do艣wiadczenia. Gdybym mia艂 napisa膰 co艣 w tym formacie, wybra艂bym Vima (wyposa偶onego w odpowiednie wtyczki), oraz prosty kompilator.

Inne

Evernote - posiada sprytny edytor tekstu, kt贸ry bardzo przydaje si臋 podczas tworzenia kr贸tkich artyku艂贸w. Jego zalety, to brak konieczno艣ci zapisywania plik贸w (s膮 one synchronizowane z Twoim kontem) oraz mo偶liwo艣膰 pe艂nego skupienia si臋 na edycji tekstu.
Minusy - tekst mo偶esz pobra膰 z zapisanej notatki jedynie przez "kopiuj wklej", nie mo偶esz natomiast otworzy膰 jej w innym edytorze.
Evernote u偶ywa艂em przez kilka lat, a nast臋pnie, zupe艂nie o nim zapomina艂em. W sieci mo偶na znale藕膰 historie o ludziach, kt贸rzy pisali w Evernote ca艂e ksi膮偶ki.

Je艣li znasz inne edytory tekstu/procesory tekstu, kt贸re warto wymie膰, daj zna膰 w komentarzu!

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz