wtorek, 20 czerwca 2017

Najciekawsze funkcje PHPStorm/Webstorm, kt贸re u艂atwiaj膮 偶ycie programisty

Cze艣膰,
dzisiaj znowu troch臋 na temat PHPStorma/Webstorma, czyli 艣wietnych narz臋dzi do pisania kodu. Wpis nie jest sponsorowany.
艢rodowiska programistyczne od Jetbrains, wyr贸偶niaj膮 si臋 prost膮 obs艂ug膮 oraz wieloma dodatkowymi funkcjami, kt贸re u艂atwiaj膮 偶ycie programisty. Mog臋 zaryzykowa膰 stwierdzenie, 偶e po zainstalowaniu PHPStorma/Webstorma, mo偶na od razu przyst膮pi膰 do skutecznej deweloperki. Je艣li decydujemy si臋 na korzystanie z Vima, zanim napiszemy jaki艣 kod, sp臋dzimy p贸艂 dnia na konfigurowaniu, a w przypadku Sublime Text/Visual Studio Code czy innych, nowych edytor贸w, na instalowaniu wtyczek.


Jedn膮 z wi臋kszych zalet tego IDE, jest kilka wbudowanych narz臋dzi, kt贸re 艣wietnie spe艂niaj膮 swoj膮 funkcj臋 i nie trzeba instalowa膰 zamiast nich dodatkowych, niepotrzebnych program贸w.

Database - wy艣wietlanie zawarto艣ci bazy danych

Dzi臋ki niemu, nie musimy logowa膰 si臋 na przyk艂ad do phpmyadmin i przegl膮da膰 dan zawarto艣ci bazy. Nie korzystam z tego pluginu zbyt cz臋sto, ale to raczej z przyzwyczajenia do phpmyadmin.

Integracja z GIT i Github
Rewelacyjna opcja - dzi臋ki niej, mo偶emy nie tylko commitowa膰 zmiany, robi膰 diff i podgl膮da膰 zmiany na serwerze, ale tak偶e, przegl膮da膰 histori臋 commitow w wygodnej formie. Dzi臋ki tym opcjom, rozbudowane systemy do pracy nad kodem w kilka os贸b, jak Bitbucket czy Gitlab, staj膮 si臋 nieco mniej potrzebne.

艢wietnie dzia艂a tak偶e tworzenie Gists -wystarczy zaznaczy膰 odpowiedni obszar kodu i klikn膮膰 create Gists.

Lista Todo
Zasada dzia艂ania jest prosta - w kodzie wpisujesz komentarz ze s艂owem kluczowym, a IDE mo偶e je wylistowa膰. Komentarze ze s艂owem kluczowym s膮 tak偶e podkre艣lane na zielony, rzucaj膮cy si臋 kolor, i mo偶na je przegl膮dn膮膰 przed commitem.

Deployment na serwer
Czyli narz臋dzie w stylu WinSCP. Dzi臋ki niemu, mo偶esz 艂atwiej edytowa膰 zmiany na serwerze, 艂膮cz膮c si臋 przez r贸偶ne protoko艂y. Nie sprawdza艂em w praktyce, jednak w pierwszej pracy, bardzo d艂ugo szuka艂em dobrego narz臋dzia, kt贸re zast膮pi艂oby w艂a艣nie WinSCP lub Filezill臋 i by艂o dost臋pne na Linuxa.
Opr贸cz tego, opcje deploymentu pozwalaj膮 na 艂atwiejsz膮 prac臋 z maszynami wirtualnymi i serwerami testowymi.

Zapytania REST
Czyli nieco prostsza wersja tego, co oferuje 艣wietne narz臋dzie Postman z Chrome.

Wbudowana dowolna konsola
PHPStorm/WebStorm, pozwalaj膮 na wyb贸r konsoli, kt贸ra uruchamia si臋 pod skr贸tem ctrl + f12. Dzi臋ki temu, mo偶esz korzysta膰 z konsoli CMD, PowerShell czy Git. Osobi艣cie wybieram t膮 ostatni膮.

Bidirectional text
Sublime Text to 艣wietny edytor, jednak w niekt贸rych przypadkach, daj膮 o sobie zna膰 pewne jego braki. Przyk艂adem mo偶e by膰 praca z tekstem w uk艂adzie od prawej do lewej, gdzie ten edytor zupe艂nie sobie nie radzi艂 i musia艂em zast臋powa膰 go Notepadem++. PHPStorm ma wbudowan膮 opcj臋 bidi.

Praca z projektami
Zarz膮dzanie projektami jest bardzo prosta, a jednocze艣nie, 艂atwiejsza ni偶 na przyk艂ad w Atom czy SublimeText. Bez problemu mo偶na tak偶e wyklucza膰 lub dodawa膰 wybrane foldery, oraz tworzy膰 aplikacje zawieraj膮ce odpowiednie pliki, wybrane z menu.

Wbudowane kompilatory
Nie korzystam z nich, ale wielu osobom przydadz膮 si臋 wbudowane file watchery dla Sass czy ES6.

Productivity Guide
Pokazuje nam, jak cz臋sto wykorzystujemy wbudowane opcje edytora, kt贸re przy艣pieszaj膮 prac臋 z kodem. Dzi臋ki niej mo偶na tak偶e zapozna膰 si臋 z mniej popularnymi opcjami i wprowadzi膰 je do naszego workflow.

Przejd藕 do pliku po prawej/lewej
W Sublime Text do tego celu wykorzystujemy ma艂o ergonomiczny skr贸t ctrl + page down/page up. W produktach od JetBrains, w tym celu wykorzystuje si臋 znacznie wygodniejszy ctrl + strza艂ka w bok.

Zaznacz scope
W normalnych edytorach skr贸t ctrl + w jest zarezerwowany dla zamykania aktualnie otwartego taba. Niech nie kusi Ci臋 przebindowanie go w PHPStormie - s艂u偶y on do jednej z najlepszych funkcji ever, czyli zaznaczania coraz wi臋kszego bloku kodu, na przyk艂ad w zakresie funkcji. Jedna z najcz臋艣ciej wykorzystywanych opcji.

2 komentarze:

  1. Heja

    Mam pytanie odno艣nie phpStorma. Wyczyta艂em, 偶e mo偶na edytowa膰 pliki zdalnie. Fajnie. Ale nie widz臋 informacji o ctrl+s (w newsach do phpstorma i tej zdalnej edycji sprzed 3 lat ludzie pisali w艂a艣nie o braku tej kombinacji). Co艣 si臋 zmieni艂o? Czy nadal jedyna opcja, to konieczno艣膰 klikni臋cia na ikonk臋 uploadu (lub skr贸t alt+ctrl+q?)?

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. W opcjach PHPStorma mo偶na ustawi膰 automatyczne wysy艂anie plik贸w na serwer po wci艣ni臋ciu ctrl + s (korzysta艂em z tego do艣膰 intensywnie), w Webstormie zapewne tak samo.

      Usu艅