poniedzia艂ek, 26 czerwca 2017

Umbraco CMS - z czym to si臋 je?

Praca front-end developera, to znacznie wi臋cej, ni偶 stylowanie prostych stron opartych na HTML lub tworzenie templatek do (znienawidzonego przez wielu) Wordpressa. Istnieje wiele mniej popularnych technologii, kt贸re mog膮 by膰 wykorzystywane na przyk艂ad, do tworzenia blog贸w (jak Ghost CMS, oparty na JS), czy zaawansowanych stron WWW, jak Umbraco CMS.

W艂a艣nie o tej technologii chcia艂bym opowiedzie膰 z perspektywy pocz膮tkuj膮cego dewelopera.
Umbraco CMS to do艣膰 niszowy CMS, oparty na frameworku ASP.NET, kt贸ry to z kolei, powsta艂 na podstawie C#.
Dla front-end developera nie ma to zbyt du偶ego znaczenia, dlatego us艂yszawszy nazw臋 nowego j臋zyka, nie powiniene艣 ucieka膰 :)

Instalacja Umbraco


Aby zainstalowa膰 Umbraco, powiniene艣 艣ci膮gn膮膰 kilkana艣cie GB niezb臋dnych program贸w. Pomocne b臋dzie Visual Studio 2017 od Microsoftu - ogromne IDE, kt贸re w obs艂udze przypomina PHPStorma, jednak jest od niego znacznie gorsze. (Opinia mo偶e by膰 tendencyjna).

Umbraco mo偶na si臋 bawi膰 te偶 za pomoc膮 IDE Rider, jednak ma on s艂abe wsparcie CSS i HTML (na przyk艂ad brak Emmeta).

M贸j workflow wygl膮da tak, 偶e otwieram projekt w Visual Studio 2017 i kompiluj臋 go, a nast臋pnie, otwieram jeszcze raz w PHPStorm i to w nim, edytuj臋 pliki.

Po 艣ci膮gni臋ciu tego potwora (Visual Studio), mo偶emy skorzysta膰 z konsoli NuGet (czyli takiego NPM dla pakiet贸w ASP.NET) i za jego pomoc膮, wyszuka膰 i zainstalowa膰 Umbraco.


Dok艂adn膮 instrukcj臋 znajdziesz w filmie powy偶ej. Nast臋pnie odpalasz projekt skr贸tem ctrl + shift + b i po wci艣ni臋ciu F5, trafiasz na znajomy obszar. W przegl膮darce w艂膮cza nasz CMS, kt贸ry zach臋ca do podania loginu i has艂a, podobnie, jak Wordpress.

Umbraco ma t臋 przewag臋 nad Wordpressem, 偶e po uruchomieniu go we wskazany spos贸b, samoczynnie si臋 od艣wie偶a po wprowadzeniu zmian.  Je艣li zainstalujesz Umbraco we wskazany spos贸b, raczej nie powinny pojawi膰 si臋 kolizje mi臋dzy serwerem Apache w Xampie, a serwerem IIS w Windows. Na problemy natrafi艂em natomiast, gdy pobra艂em Umbraco ze strony g艂贸wnej i nast臋pnie w艂膮czy艂em je za pomoc膮 Webmatrixa - skutecznie uniemo偶liwi艂 on dzia艂anie Skype.

Stylowanie Umbraco

Kr贸tki wst臋p - w projekcie tworzysz w艂asne pliki CSS i JS (mo偶esz tak偶e u偶y膰 Sass lub ulubionego frameworku JS), dlatego praca przypomina t臋 z Wordpress.


Umbraco oferuje takie ciekawostki, jak poszczeg贸lnych element贸w na stronie. U偶ytkownikowi udost臋pniamy odpowiednie pola, kt贸re mo偶e nast臋pnie wykorzysta膰 w dowolny spos贸b.

 Zadaniem dewelopera, jest mi臋dzy innymi u艂o偶enie ich w odpowiedniej kolejno艣ci w g艂贸wnym pliku strony. Dzi臋ki temu, 艂atwo zdefiniujesz, 偶e na stronie g艂贸wnej ma si臋 pojawi膰 na przyk艂ad pole wyboru fotografii, edytor tekstu (znacznie lepszy ni偶 ten wbudowany w Wordpress) czy te偶 kilka checkbox贸w.

Mo偶esz te偶 odpowiednio zatytu艂owa膰 r贸偶ne sekcje i nast臋pnie u偶ywa膰 tych nazw podczas umieszczania element贸w w szablonie w edytorze.

Podczas stylowania z u偶yciem Bootstrapa, mo偶esz ustali膰 na przyk艂ad, 偶e ca艂a strona mie艣ci si臋 w elemencie .container-fluid, a w臋偶sze sekcje, schowa膰 w standardowym .container.

Praca z Umbraco, zainstalowanym na serwerze

Umbraco nie oferuje wygodnego importu wszystkich danych z wersji dzia艂aj膮cej lokalnie na prawdziwy serwer. Aby przemigrowa膰 dane, musisz za pomoc膮 Gita wgra膰 na serwer pliki CSS i JS. Nast臋pnie, konieczne jest przemigrowanie data types, - aby to zrobi膰, tworzysz nowy Package w menu Packages i zaznaczasz w nim odpowiednie dane, a nast臋pnie, 艣ci膮gasz go na dysk. Mo偶esz go nast臋pnie wgra膰 w projekcie Umbraco na serwerze.
Nie znalaz艂em sposobu na migracj臋 tre艣ci i zrobi艂em to w najprostszy spos贸b - metod膮 kopiuj - wklej. Zdj臋cia mo偶na wgra膰 za pomoc膮 menu media. 

Plusy i minusy
Umbraco jest bardzo proste do nauki - gdy ju偶 poznasz spos贸b tworzenia nowych podstron, oka偶e si臋 on bardziej intuicyjny, ni偶 w innych systemach CMS. Jest te偶 bezpieczniejsze, chocia偶by z uwagi na mniejsz膮 popularno艣膰 ni偶 w przypadku CMS opartych na Wordpress. Z tego powodu, mo偶e okaza膰 si臋 ono dobrym wyborem, na stron臋 firmow膮. Jego plusem jest te偶 mo偶liwo艣膰 艂atwego dodania w艂asnych opcji w .net i C#.

Umbraco jest te偶 dobrym rozwi膮zaniem, je艣li chodzi o tworzenie stron typu one page, z uwagi, na mo偶liwo艣膰 umieszczania wielu sekcji z r贸偶nymi edytorami.

Minusem jest dla mnie sama technologia, na kt贸rej powsta艂 Umbraco - stworzenie pierwszej strony, wymaga zainstalowania bardzo du偶ego IDE, jakim jest Visual Studio, a to nie jest ostatni krok. Opr贸cz tego, musia艂em zainstalowa膰 r贸wnie偶 kilka wtyczek do tego IDE, z kt贸rych niekt贸re, zajmowa艂y kilkaset megabajt贸w. Gdy ju偶 poznasz spos贸b na "odpalenie projektu", praca staje si臋 bardzo wydajna i niczym nie r贸偶ni si臋, od tworzenia stron w HTML.

Minusem b臋dzie te偶 dro偶szy hosting, gdy zechcemy pochwali膰 si臋 naszym projektem w sieci. Kolejny minus, to niewielka (w por贸wnaniu do Wordpressa) ilo艣膰 tutoriali do Umbraco. W j臋zyku polskim, praktycznie nie ma materia艂贸w, natomiast te po angielsku, s膮 tworzone g艂贸wnie przez tw贸rc贸w i publikowane na Umbraco TV.
Minusem Umbraco dla os贸b, kt贸re chc膮 stawia膰 na nim stron臋, b臋dzie na pewno bardzo wysoka cena szablon贸w.

Polecam wszystkim osobom, kt贸re uto偶samiaj膮 poj臋cie systemu zarz膮dzania tre艣ci膮, z Wordpressem. Okazuje si臋, 偶e stronami WWW mo偶na zarz膮dza膰 pro艣ciej i bezpieczniej.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz