wtorek, 7 kwietnia 2020

Jak w ko艅cu uda艂o mi si臋 zosta膰 frontendowcem - part 2

Cze艣膰, w styczniu publikowa艂em na blogu artyku艂 o tym, dlaczego nie uda艂o mi si臋 zosta膰 programist膮 "za pierwszym razem". Dzi艣 czas na success story o tym, jak zacz膮艂em pracowa膰 jako front-end developer.

Jakie艣 6 lat temu za艂o偶y艂em swoj膮 firm臋 Strefa Tekstu (pisanie artyku艂贸w) i zaraz potem zwolni艂em si臋 z "orki na etacie", czyli ze sklepu zielarskiego. Biznesy sz艂y dobrze, zarabia艂em kilka razy lepiej ni偶 na etacie, jednak zacz臋艂a mi doskwiera膰 nuda.


Poniewa偶 lubi臋 optymalizowa膰 prac臋, mi臋dzy pisaniem kolejnych artyku艂贸w o zio艂ach wymy艣li艂em program w Authotkey (https://github.com/Kamilnaja/autocorrector), kt贸ry dopisywa艂 mi brakuj膮ce ogonki w polskich wyrazach. Apka pozwala艂a na dopisywanie w艂asnych par do poprawy i w rzeczywisto艣ci, duplikowa艂a opcj臋 autokorekty z pakietu Office. M贸j program dzia艂a艂 jednak w ka偶dym edytorze. Tworzenie tego softu odbywa艂o si臋 metod膮 copy and paste, niestety prawie wcale nie zag艂臋bi艂em si臋 w dzia艂anie j臋zyka skryptowego AHK.

Kt贸rego艣 dnia zacz膮艂em przerabia膰 kurs Miros艂awa Zelenta o C++ i stwierdzi艂em, 偶e programowanie jest znacznie ciekawsze ni偶 pisanie kolejnych takich samych tekst贸w.

W tamtym czasie wynaj膮艂em biurko na coworkingu w lubelskim Business Link, poniewa偶 mia艂em ju偶 do艣膰 pracy z domu. Ta decyzja okaza艂a si臋 bardzo dobra - w biurze wi臋kszo艣膰 os贸b byli to programi艣ci pracuj膮cy zdalnie. Zapyta艂em si臋 wtedy ka偶dego z nich, jaki j臋zyk programowania jest najbardziej op艂acalny (motyw finansowy dominowa艂).

Jeden z koleg贸w zaproponowa艂 mi pierwsze zlecenie - zrobienie strony dla firmy jego 偶ony. Zgodzi艂em si臋 na prac臋 za darmo, poniewa偶 by艂 to bardzo cenny spos贸b na zdobycie do艣wiadczenia i prac臋 z deweloperem z wieloletnim sta偶em. Nauczy艂em si臋 dzi臋ki temu Bootstrapa oraz mn贸stwa rzeczy na temat HTML i CSS.

Ten sam kolega poleci艂 mi nauk臋 JS i przes艂a艂 list臋 kilku ksi膮偶ek, kt贸re mia艂em przerobi膰. Zacz膮艂em od Head First JS. Nauka wygl膮da艂a tak, 偶e od rana do popo艂udnia pisa艂em teksty dla klient贸w, a wieczorem tworzy艂em coraz to nowe strony na podstawie plik贸w PSD z sieci i uczy艂em si臋 JS.

Nauka z ksi膮偶ek ma bardzo du偶膮 zalet臋 - pozwala uporz膮dkowa膰 wiedz臋. Wcze艣niej o JS wiedzia艂em tyle, 偶e s艂u偶y do osadzania r贸偶nych rzeczy na stronie, po przeczytaniu 2 ksi膮偶ek, mog艂em zrobi膰 w tym j臋zyku co艣 konkretniejszego. Jako wyzwanie postawi艂em sobie napisanie programu do liczenia czasu w pokerze i taka aplikacja te偶 powsta艂a. Na koniec 2015 roku za艂o偶y艂em konto na Githubie.

Wynajmowanie biura coworkingowego pozwala by膰 na bie偶膮co z informacjami na temat programowania, kt贸rych sam bym nigdy nie pozna艂. Gdy pojawi艂a si臋 beta Angulara 2.0, zacz膮艂em ostro uczy膰 si臋 TS i pr贸bowa膰 tworzenia swoich rzeczy w tym frameworku. Oczywi艣cie dowiedzia艂em si臋 o Angularze od koleg贸w z biura.

Wydaje mi si臋, 偶e pope艂ni艂em b艂膮d w nauce. Zacz膮艂em od nauki js i nast臋pnie przeskoczy艂em do Angulara, pomijaj膮c OOP, co wysz艂o mi potem bokiem w pracy. Uczy艂em si臋 Angulara, nie wiedz膮c po co do ko艅ca s膮 u偶ywane takie rzeczy, jak protok贸艂 HTTP, jak wygl膮da po艂膮czenie backend - frontend i czym jest RXJS. Angular to baardzo du偶y temat na pocz膮tek nauki.

Jednocze艣nie z rozpocz臋ciem nauki, powiedzia艂em sobie, 偶e przekwalifikuj臋 si臋 na programist臋. W 2015 roku nie by艂o jeszcze tak du偶ego hype na programowanie, natomiast by艂a ogromna konkurencja i wojna cenowa na rynku pisania artyku艂贸w.

Gdy zrobi艂em kilka stronek WWW, kt贸re jako艣 ju偶 zaczyna艂y wygl膮da膰, zacz膮艂em rozsy艂a膰 CV - zar贸wno do ma艂ych firm, jak i moloch贸w jak Sii czy DataArt. Zagl膮da艂em na StackOverflow, Forum Pasja Informatyki i dostawa艂em feedback od koleg贸w w biurze. By艂em na wielu rozmowach, na kt贸rych w wi臋kszo艣ci poleg艂em, g艂贸wnie przez brak og贸lnej wiedzy informatycznej.

Po oko艂o p贸艂 roku wysy艂ania CV dosta艂em prac臋 w malutkim dziale IT firmy sprzedaj膮cej suplementy diety. Firma by艂a z Warszawy, praca zdalna, za niewielk膮 kas臋.

Wydaje mi si臋, 偶e z perspektywy czasu ta firma by艂a dla mnie idealna - nauczy艂em si臋 tam pracy z FTP, doszlifowa艂em CSS i HTML. By艂y to jeszcze czasy, gdy flex i grid by艂 nowo艣ci膮 i nie u偶ywa艂o si臋 go na produkcji. Strony z kt贸rymi pracowa艂em by艂y straszne, 艂膮czy艂y HTML z CSS i JS w bardzo brzydki spos贸b. Nie u偶ywali艣my tam gita (synek, to trzeba na spokojnie), strony poprawia艂o si臋 na produkcji, 艂膮cz膮c si臋 przez SSH do serwera. Raz dziennie powstawa艂 jaki艣 backup plik贸w.

Pomijaj膮c te niedogodno艣ci, cel si臋 uda艂 - zosta艂em programist膮.


Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz