sobota, 17 czerwca 2023

A ty siej, a nu偶 co艣 uro艣nie, czyli 偶ycie intencjonalne

呕ycie jest pe艂ne rozprosze艅, pragnie艅 i presji ze strony innych. Wok贸艂 Ciebie toczy si臋 wojna, je艣li ulegniesz tym czynnikom i nie skupisz si臋 na kilku wa偶nych dla Ciebie rzeczach, b臋dzie dr臋czy艂o Ci臋 poczucie niespe艂nienia. Mo偶esz albo ulec presji, albo pozosta膰 przy tych rzeczach kt贸re daj膮 Ci rado艣膰.

Czu艂em to jeszcze jak by艂em dzieckiem, kiedy po艣wi臋ca艂em na nauk臋 rysowanie i inne pasje znacznie wi臋cej, ni偶 jakiemukolwiek znajomemu.

Jednocze艣nie widzia艂em negatywne przyk艂ady os贸b kt贸re nie panowa艂y nad swoim 偶yciem i mia艂em przeczucie, 偶e to ja mam racj臋. Istnia艂y dla mnie wtedy tylko dwie drogi. Jedna to postawa po艣wi臋cania si臋 swoim zachciankom, druga - nauce. W moim przekonaniu utwierdzi艂o mnie dopiero natrafienie na ksi膮偶ki rozwojowe. Nie trzeba daleko szuka膰 by dowiedzie膰 si臋, 偶e aby co艣 osi膮gn膮膰, trzeba:

  • Skupi膰 si臋 na ograniczonej ilo艣ci umiej臋tno艣ci
  • Po艣wi臋ca膰 czas na ich aktywn膮, 艣wiadom膮 nauk臋
  • Zrezygnowa膰 z rozprosze艅 kt贸re odci膮gaj膮 nas od celu

Moja znajoma kiedy艣 t艂umaczy艂a si臋 z g艂臋bokiego uczucia niespe艂nienia w 偶yciu. Studiowa艂a i pracowa艂a, by艂a ambitna, a jednocze艣nie, mn贸stwo czasu zabiera艂y jej rozproszenia ze strony znajomych. Po kilku latach takiego 偶ycia mi臋dzy prac膮 a imprezami, zosta艂a w tym samym miejscu pod wzgl臋dem zawodowym, ale rozwin臋艂a stref臋 wsp贸lnoty z innymi.

S膮 osoby po艣wi臋caj膮ce ca艂e 偶ycie na karier臋, kt贸re nast臋pnie 偶a艂uj膮 偶e nie po艣wi臋ca艂y wi臋cej czasu rodzinie czy wsp贸lnocie. Co艣 za co艣.

Jak widzisz s膮 tutaj dwa przyk艂ady - 偶ycie mocno skupione i po艣wi臋cone na rozw贸j, oraz odwrotne, rozproszone i nastawione na przetrwanie. Pierwszy przyk艂ad pokazuje 偶ycie intencjonalne, drugi, 偶ycie kt贸re po prostu si臋 dzieje, zwykle od weekendu do weekendu.

Dr膮偶膮c g艂臋biej mo偶na znale藕膰 negatywne przyk艂ady 偶ycia pe艂nego wyrzecze艅 i skupionego. Niekt贸re osoby odrywaj膮 si臋 od 艣wiata po to, by sp臋dza膰 ca艂e lata na zg艂臋bianie jakiej艣 dziedziny. Sam wychwalam tak膮 postaw臋, ale jednocze艣nie zdaj臋 sobie spraw臋 z tego, jak du偶膮 nier贸wnowag臋 ona wprowadza. Przyk艂adem mo偶e by膰 g艂贸wny bohater filmu Pi臋kny Umys艂, kt贸ry zatraci艂 si臋 w maniakalnym poszukiwaniu nieistniej膮cych po艂膮cze艅 mi臋dzy wycinkami z gazet. Rosyjski matematyk Perelman rozwi膮za艂 jeden z problem贸w millenijnych za co zosta艂 nagrodzony milionem dolar贸w, jednak zdecydowa艂 si臋 nie odbiera膰 nagrody i wycofa膰 si臋 ze spo艂eczno艣ci matematycznej. Im wi臋cej wiemy i umiemy tym trudniej nas zrozumie膰 innym osobom. Czasem stajemy si臋 dziwni, odstajemy od spo艂ecze艅stwa i jednocze艣nie przestajemy go potrzebowa膰. 

艢wietnym przyk艂adem jest scena z filmu Heat. Policjant grany przez Pacino zosta艂 zapytany przez DeNiro, czy ten nie chcia艂by mie膰 normalnego 偶ycia. Odpowiedzia艂 - a czym jest normalne 偶ycie? Czy to gra w pi艂k臋 i grill? Ludzie kierowani obsesj膮 nie zwracaj膮 uwagi na takie rzeczy, uwa偶aj膮 je jako przeszkody w tym co robi膮.

Stanis艂awowi Lemowi zarzucano, 偶e jego rozprawy rozumie tylko Stanis艂aw Lem. Czasem taka postawa prowadzi do zbrodni, czego przyk艂adem mo偶e by膰 ukryty w chatce w Montanie Ted Kaczy艅ski wysy艂aj膮cy bomby.

Jordan Peterson kiedy艣 powiedzia艂, 偶e przez nasz膮 prac臋 chwilowo ograniczamy to, czym si臋 interesujemy, izolujemy si臋 od wsp贸lnoty. Z czasem jednak gdy osi膮gniemy dobre rezultaty, mo偶emy sta膰 si臋 warto艣ciowym cz艂onkiem wsp贸lnoty, poniewa偶 zyskamy presti偶 spo艂eczny czy pieni膮dze.

Posiadanie jakiego艣 dziwnego hobby na pewno nie przyniesie Ci popularno艣ci w艣r贸d znajomych, o ile nie zajmuj膮 si臋 oni tym samym. Ludzie przyjmuj膮 wszystko za pewnik (z ang. - take for granted), nie zdaj膮 sobie trudu ile kosztuje zdobycie jakiej艣 umiej臋tno艣ci. Kiedy艣 zaanga偶owa艂em si臋 w origami. By艂a to moja pasja z dzieci艅stwa, z czasem dzi臋ki dok艂adno艣ci i cierpliwo艣ci, by艂em w stanie z艂o偶y膰 nawet najbardziej skomplikowane modele.



Nie dziwi mnie wcale to, 偶e inni ludzie patrzyli na te prace bardziej jak na nieszkodliwe dziwactwo, ni偶 je podziwiali. Podobnie by艂o z programowaniem, na pocz膮tku ludzie chcieli mi to wybi膰 z g艂owy, potem si臋 艣mieli, na koniec marudzili 偶e programi艣ci zarabiaj膮 5 razy wi臋cej ni偶 ludzie na normalnym etacie.

Tw贸rca nominowanej do Oskara Katedry Tomasz Bagi艅ski kiedy艣 zrezygnowa艂 z dotychczasowych zlece艅. Zamkn膮艂 si臋 w domu i tworzy艂 j膮 od wrze艣nia 1999 do kwietnia 2002, podobno patrz膮c jak topniej膮 jego oszcz臋dno艣ci. Mo偶na sobie tylko wyobrazi膰 ile musia艂 nas艂ucha膰 si臋 ze strony znajomych, 偶e powinien zrezygnowa膰 z projektu i zaj膮膰 si臋 czym艣 innym. Sukces festiwalowy tego filmu pozwoli艂 na rozwini臋cie firmy Bagi艅skiego.

M贸j znajomy po pracy naprawia zegarki. Kiedy艣 us艂ysza艂 偶e jego z艂ota Omega Seamaster z lat 50 tych wygl膮da jak jaki艣 dziadkowy zegarek wygrzebany ze 艣mietnika. Nie oczekuj od t艂umu kt贸ry Ci臋 otacza 偶adnego docenienia swojej pracy. W spo艂ecze艅stwie mamy niewielki procent tw贸rc贸w, pozostali ludzie to krytycy kt贸rzy wyra偶aj膮 swoje zdanie czy s膮 o to proszeni, czy te偶 nie.

Wracaj膮c do tematu rozprosze艅, warto zastanowi膰 si臋, jak du偶y sukces mogliby艣my osi膮gn膮膰, gdyby艣my od艂o偶yli ca艂y balast kt贸ry obecnie nosimy. Tym balastem mog膮 by膰 problemy rodzinne, b艂臋dne przekonania, l臋ki i obawy, a tak偶e ca艂y ten szmelc na kt贸ry marnujemy czas w sieci. R贸bmy swoje.

Je艣li czujesz w sobie chocia偶 cie艅 pasji do robienia czego艣 wi臋cej poza normalnym 偶yciem, id藕 w to w pe艂ni. Nie zwracaj uwagi na inne osoby, pozw贸l by Twoje dziwactwa sta艂y si臋 Twoimi mocnymi stronami. Pasja zaprowadzi Ci臋 tam, gdzie inni zwykli ludzie nigdy nawet nie pomy艣l膮 偶e mogliby trafi膰. Gdy spotykasz si臋 z trudno艣ciami z ich strony wskazuje to jedynie na to, 偶e idziesz w dobrym kierunku. Keep going.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz