W tym wpisie postaram si臋 przybli偶y膰 Ci, jakie problemy mo偶na rozwi膮zywa膰 za pomoc膮 machine learning. Wychodz臋 z za艂o偶enia, 偶e zanim zaczniemy si臋 uczy膰 szczeg贸艂贸w jakiego艣 zagadnienia, najpierw warto zapozna膰 si臋 z tym, jakie problemy on rozwi膮zuje. Pisz膮c ten artyku艂 zauwa偶y艂em, 偶e trudno jest odr贸偶ni膰 na pierwszy rzut oka niekt贸re problemy ML, dlatego doda艂em dodatkowe wyja艣nienia.
Tekst zosta艂 napisany przez cz艂owieka, generatywne AI by艂o u偶ywane jedynie do researchu.
Problemy rozwi膮zywane przez ML
Klasyfikacja
Polega na nadawaniu etykiet lub rozdzielaniu zbior贸w danych. Mo偶na klasyfikowa膰 na przyk艂ad
- Punkty na p艂aszczy藕nie - posiadaj膮c 2 zbiory, mo偶na wyznaczy膰 lini臋 pomi臋dzy zbiorami kt贸ra je izoluje
- Przypisywanie warto艣ciom etykiet. Przyk艂adowo, aplikacja mo偶e klasyfikowa膰 dane jako warto艣ci dyskretne typu Pies | Kot
- Rozpoznawanie obiekt贸w, aplikacja mo偶e na przyk艂ad odr贸偶nia膰, czy na zdj臋ciu znajduje si臋 znak drogowy
- Klasyfikowanie tekst贸w, d藕wi臋k贸w. W skrzynce pocztowej dzia艂a filtr antyspamowy, kt贸ry na podstawie tekstu emaila ocenia, czy jest on spamem czy nie. Rozr贸偶nianie czy obiekt nale偶y do jednej z dw贸ch klas nazywamy klasyfikowaniem binarnym.
Klasyfikacja odpowiada na pytanie - “Kt贸ry”.
Regresja
S艂u偶y do ustalenie jednej warto艣ci na podstawie innych warto艣ci. Jest stosowana w systemach rekomendacji, segmentowania klient贸w czy ustalania cen.
Je艣li chcesz sprzeda膰 jaki艣 przedmiot i nie wiesz, jak powiniene艣 go wyceni膰, mo偶esz por贸wna膰 ceny innych podobnych przedmiot贸w, z uwzgl臋dnieniem ich stanu i dost臋pnych opcji wysy艂ki. Pozwoli to wywnioskowa膰 jak膮 cen臋 powiniene艣 ustali膰 za sw贸j produkt. Najprostsza regresja uwzgl臋dnia tylko 2 parametry, w bardziej zaawansowanych zastosowaniach u偶ywa si臋 regresj臋 uwzgl臋dniaj膮c膮 ich wi臋cej. Warto艣膰 obliczana jest na podstawie zale偶no艣ci mi臋dzy zmiennymi.
Regresja odpowiada na pytanie “Ile?”, pozwala na przypisanie jakiej艣 warto艣ci.
Klasyfikacja vs regresja
W regresji szacujemy warto艣膰 ci膮g艂膮, na przyk艂ad cen臋 lub prawdopodobie艅stwo. W klasyfikacji, oceniamy czy warto艣膰 nale偶y do jednej z kilku klas.
Przewidywanie (Forecasting)
Nieco przypomina regresj臋, istotn膮 r贸偶nic膮 jest to, 偶e oceniamy warto艣膰 zmiennej w przysz艂o艣ci. W problemach przewidywania, b臋dziemy analizowali dane historyczne. Przyk艂adowe problemy przewidywania to obliczanie oceny akcji w przysz艂o艣ci.
Forecasting mo偶e by膰 u偶ywany do prognozowania pogody, wielko艣ci sprzeda偶y czy analizowania ryzyka zachorowania na r贸偶ne choroby.
Modele stosowane w przewidywaniu cz臋sto s膮 podobnych do tych, w regresji.
Przewidywanie vs regresja
W regresji u偶ywamy danych obecnych by wyznaczy膰 jak膮 warto艣膰, natomiast w przewidywaniu, zgadujemy warto艣膰 jakiej艣 danej w przysz艂o艣ci.
Klasteryzacja (Clustering)
Przypomina klasyfikacj臋, jest to uczenie nienadzorowane, w kt贸rym dostajemy zbi贸r r贸偶nych pomieszanych danych i nast臋pnie dzielimy te dane na klastry.
W ka偶dym klastrze znajduj膮 si臋 dane podobne, a w r贸偶nych klastrach, s膮 dane r贸偶ne. Mo偶e to s艂u偶y膰 do:
- klasyfikowania klient贸w, os贸b z podobnymi objawami chor贸b
- tworzenia grup produkt贸w na podstawie ich cech
Klasyfikacja vs klasteryzacja
W kategoryzacji mamy wyznaczone predefiniowane kategorie, natomiast w klasteryzacji, oceniane jest podobie艅stwo. W klasteryzacji model wyszukuje naturalne grupy danych, nie maj膮 danych 偶adnych etykiet.
Uczenie przez wzmacnianie - (Reinforcement Learning)
Rodzaj uczenia maszynowego, w kt贸rym system wchodzi w interakcj臋 ze 艣rodowiskiem, dostaje od niego informacj臋 zwrotn膮 i nast臋pnie dostosowuje swoje dzia艂anie. Przyk艂adowo, system mo偶e uczy膰 si臋 gry platformowej, wiedz膮c tylko tyle, 偶e mo偶e wciska膰 r贸偶ne przyciski. Je艣li osi膮gnie dobry wynik, dostaje pozytywn膮 informacj臋 zwrotn膮, je艣li przegra, negatywn膮. Bardziej ludzkim j臋zykiem, jest to metoda pr贸b i b艂臋d贸w.
W ten spos贸b uczy艂 si臋 system Alpha Go i Alpha 0, kt贸re bez znajomo艣ci gry w go i szachy, rozegra艂y ze sob膮 miliony partii i nast臋pnie osi膮gn臋艂y poziom mistrzowski. Uczenie przez wzmacnianie jest stosowane na przyk艂ad do tworzenia system贸w graj膮cych na gie艂dzie, samochodach autonomicznych i w robotyce.
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz