wtorek, 4 czerwca 2024

Rekrutacja 2024, czyli jak szuka艂em pracy

Na koniec marca 2024 m贸j team dosta艂 informacj臋, 偶e rezygnuj膮 z kontraktor贸w z Polski. Pierwsza reakcja to oczywi艣cie ... l臋k o los projektu, poniewa偶 zosta艂 on powierzony w r臋ce nieznanych os贸b.  Druga - ustawiam na Linkedinie status Ready to work i szukam nowej pracy. Okaza艂o si臋 to trudniejsze ni偶 my艣la艂em, ale wykonalne.

Wys艂a艂em oko艂o 200 cv, przeprowadzi艂em mn贸stwo rozm贸w HR i kilka rozm贸w rekrutacyjnych. Poszukiwania trwa艂y do czerwca, kiedy to uda艂o mi si臋 znale藕膰 ofert臋 prawie tak samo dobr膮, jak poprzednie stanowisko.

Moje spostrze偶enia

  1. Bez kilku lat do艣wiadczenia w konkretnych technologiach trudno jest przej艣膰 nawet pierwszy etap rekrutacji. Na starcie odpadniemy przegrywaj膮c z bardziej dopasowanymi osobami.
  2. Topowe stanowiska wymagaj膮 od kandydata znacznie wi臋cej, ni偶 tylko kodowanie w jednym frameworku. Warto na przyk艂ad mie膰 do艣wiadczenie trenerskie lub leaderskie, albo pracowa膰 jako full-stack.
  3. Firmy coraz cz臋艣ciej zwracaj膮 uwag臋 na wykszta艂cenie
  4. Bez dobrej znajomo艣ci angielskiego bardzo szybko uderzymy w sufit zarobk贸w i to jest czynnik, kt贸ry ogranicza nas najbardziej.
  5. Konieczne jest zbieranie wszystkich pyta艅 rekrutacyjnych i wykuwanie ich na blach臋. Najlepiej jest uczy膰 si臋 z b艂臋d贸w pope艂nianych przez inne osoby i aktywnie szuka膰 pyta艅 rekrutacyjnych w sieci. B臋dzie to okazja do poznania tych temat贸w, na kt贸re nigdy nie mieli艣my czasu. Praca programisty w du偶ej mierze przypomina prac臋 naukowca, polega na wertowaniu materia艂贸w i szukaniu czego艣, co by膰 mo偶e kiedy艣 si臋 nam przyda.
  6. Cz臋stym wymaganiem jest praca przynajmniej jeden raz w tygodniu z biura. Moim zdaniem, jest to bardzo na minus.


Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz