wtorek, 30 maja 2017

Dlaczego warto tworzyć notatki z kodu?

Dlaczego warto tworzyć notatki z kodu?

Jednym z największych nieporozumień edukacji, jest moim zdaniem nakazywanie uczenia się różnych rzeczy na pamięć. Zdawanie egzaminów, nie ma nic wspólnego ze zwykłym życiem i pracą, ponieważ sprawdzają ono jedynie wykutą wiedzę. Nie ma to żadnego sensu, bo wiedza ta nie jest utrwalana i szybko wylatuje z głowy.
Praca programisty wymaga przyswajania ogromnych zasobów wiedzy i sprawnego korzystania z nabytych wiadomości. Na podstawie własnych doświadczeń mogę jednak stwierdzić, że prawie nigdy, nie wiąże się ona z zapamiętywaniem dużych fragmentów kodu, który następnie trzeba wklepać do programu 1:1. Jeśli umiesz to zrobić, super, jednak znacznie lepiej jest wiedzieć, z jakiego źródła skorzystać, by znaleźć dobre rozwiązanie. Tak - zwykle jest to Stack.
Można jednak ułatwić sobie pracę przy często powtarzanych czynnościach programistycznych i tworzyć własne "notatki" z kodu, które odpowiadają na często zadawane pytania. Przykładowo - front-end deweloper, może zapisać sobie na początku kariery, jak ustawić box-sizing: border-box dla wszystkich elementów na stronie lub jak wyzerować marginesy bez sięgania po reset.css. Znalezienie takich informacji trochę trwa, natomiast jeśli mamy je pod ręką w jakimś systemie, możemy łatwo je znaleźć lub się nimi podzielić. Przyznam się, że kiedyś notowałem sobie sposoby na rozwiązanie różnych problemów front-endowych w … zwykłym pliku ODT, co oczywiście, miało mnóstwo wad.

Codepen - my z niego wszyscy

Jedna z najbardziej przełomowych rzeczy dotyczących front-endu z ostatnich lat. Wśród założycieli CodePena jest między innymi twórca CSS Tricks, Chris Coyier. Przechodząc do rzeczy - Codepen jest wykorzystywany głównie do tworzenia niewielkich elementów stron WWW. Użytkownik może tworzyć własne "peny", czyli zintegrowane okienka z edytorem i podglądem HTML. Aplikacja jest na tyle mądra, że rozpoznaje bez problemu SCSS, transpiluje różne nadzbiory JS, umożliwia łatwe dodawanie innych bibliotek i dzielenie się kodem. Obsługuje też bezproblemowo Emmeta.
Masz pomysł na rozwiązanie jakiegoś problemu w HTML i CSS? Odpalasz Codepen i za sekundę możesz już pracować, a gotową pracą, podzielić się z kolegami. Możesz nawet załączyć swój pen na stronie WWW, lub pobrać projekt i rozwijać go lokalnie.
Istnieje kilka innych systemów o podobnym działaniu, jednak nie są one tak rozbudowane i dopracowane, jak Codepen. (Ostatnie zdanie może być stronnicze).
Alternatywy - https://jsfiddle.net/

Gist

Gist oferuje zupełnie inną filozofię - pozwala na dzielenie się fragmentami kodu w różnych formatach i nie wyświetla w żaden sposób ich zawartości. Można go porównać do systemu notatek, które dzięki darmowej aplikacji GistBox, można przegladać jeszcze wygodniej. Gists są połączone z Githubem.
Taka forma dzielenia się kodem jest bardzo wygodna, gdy nie ograniczasz się do technologii front-endowych. Gists sprawdzają się na przykład, gdy chcesz odświeżyć sobie wiedzę z jakiegoś zagadnienia - możesz wtedy przeglądnąć swoje wcześniej zapisane notatki, lub zajrzeć do notatek stworzonych przez inne osoby. W pracy dewelopera pojawiają się też nudne, powtarzalne taski (na przykład podłączanie strony WWW do bazy danych) i takie zadania, można zapisać sobie w notatkach i następnie z nich skorzystać.

Jeszcze jedna rzecz na temat zapamiętywania w programowaniu

Moim zdaniem, nauka na pamięć przez wykuwanie nie ma sensu. Jeśli zapamiętałeś daną rzecz, to znaczy, że często z niej korzystasz i jest ona dla Ciebie potrzebna - jak na przykład znajomość gridu Bootstrapa. Gdy musisz sięgać do notatek, takich, jak Gists czy zaglądać na forum, to też ok - widocznie, dana rzecz nie ma kluczowego znaczenia. Zamiast zapamiętywać fragmenty kodu, które są w zasięgu jednego kliknięcia myszą, skup się na ważniejszych rzeczach. Będzie to poznanie, co robi dany fragment kodu, oraz zrozumienie ogólnych konceptów, które przydają się w programowaniu. Ucz się, jak coś działa, a wtedy, zawsze sobie poradzisz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz