Blog na temat programowania. Wszystkie materia艂y do nauki znajdziesz pod tagiem "materia艂y". Autor - Kamil Naja
niedziela, 26 czerwca 2022
Czy jeste艣 jak Alice, czyli o osobach kt贸re si臋 nie anga偶uj膮 w 偶ycie
sobota, 18 czerwca 2022
Mapa nauki, czyli jak zapanowa膰 nad rozwojem i nauk膮
Codzienno艣ci膮 programisty jest uczenie si臋 coraz to nowych rzeczy. Z czasem, zaczynamy uczy膰 si臋 jednocze艣nie kilku rzeczy na raz, przerabiamy wiele ksi膮偶ek i ... gubimy si臋 w tym wszystkim. Moim zdaniem, nauka daje najwi臋cej korzy艣ci je艣li przebiega w jaki艣 logiczny spos贸b - najlepiej przerobi膰 co艣 od pocz膮tku do ko艅ca, a nast臋pnie wraca膰 do danego materia艂u za jaki艣 czas. Po drodze oczywi艣cie powstaje mn贸stwo karteczek do Anki.
Je艣li nie notujemy tego, czego si臋 uczymy, szybko nam si臋 wszystko pomiesza. Pierwszym moim pomys艂em by艂o wrzucanie tych rzeczy do listy zada艅 (u偶ywam Microsoft Todo), jednak jest to s艂abe rozwi膮zanie. Nie podoba mi si臋 z tego wzgl臋du, 偶e do przerobionych materia艂贸w chcia艂bym wraca膰, a w li艣cie zada艅, rzeczy zako艅czone s膮 usuwane. Znalaz艂em inne rozwi膮zanie, materia艂y mo偶na gromadzi膰 w formie wizualnej jako map臋 my艣li. Ma to sens, poniewa偶 tematy do nauki wychodz膮 jedne z drugich, tak jak ga艂臋zie w mapie my艣li.
pi膮tek, 17 czerwca 2022
Refaktoring prostego komponentu w Angularze
Za艂贸偶my 偶e zastajesz taki fragment kodu angularowego i musisz w nim zmieni膰 kilka rzeczy. Od razu rzuca si臋 w oczy, 偶e wymaga on refaktoryzacji. HTML umie艣ci艂em w template dla lepszej widoczno艣ci.
Pierwsza rzecz oznaczona cyframi 1, 2, 3 w komentarzach. Widz臋 tutaj kilka problem贸w. Po pierwsze, wykonujemy kod kt贸ry nie zosta艂 jakkolwiek nazwany biznesowo. Po drugie, kod jest wykonywany w HTML, a aby to umo偶liwi膰, kolega z zespo艂u zrobi艂 publiczny service. Po trzecie, kod jest zduplikowany.
Wydzielam kod do geta i wtedy wygl膮da to tak:
czwartek, 16 czerwca 2022
艢wietne materia艂y na temat TS od Mariusza Schulza
Polecam zbi贸r materia艂贸w od Mariusza Schulza. Autor nagrywa tak偶e kursy video.
sobota, 11 czerwca 2022
Prosty spos贸b na metod臋 pomodoro
Technik臋 Pomodoro chyba ka偶dy zna. U mnie najlepiej sprawdza si臋 ona do nauki, pozwalaj膮c wyznaczy膰 kilka blok贸w skupionego czasu. Kluczowym pytaniem jest, w jaki spos贸b odmierza膰 ten czas.
Od 2014 roku pr贸bowa艂em wielu metod, od prostych timer贸w jak Tomightly, timera z zegara Windows czy aplikacji webowej tylko do odmierzania czasu, do bardziej skomplikowanych. Napisa艂em nawet swoj膮 aplikacj臋 - www.tomatodone.com. Przerobi艂em te偶 kilka aplikacji na telefon.