czwartek, 18 stycznia 2024

Bifurkacja wiedzy, największy problem w programowaniu

Bifurkacja[1] – w szerszym znaczeniu: rozwidlenie się (rozdzielenie) na dwa lub więcej ramion rzeki, pasma górskiego, prądu morskiego, struktury geologicznej itp.

Uczysz się samodzielnie programowania. Przykładowo -  rozszerzenie do przeglądarki możesz napisać albo pisząc po prostu JS, albo używając biblioteki. Biblioteka może używać React lub Angular. W każdej z tych technologii możesz dodać lub nie obsługę store. Efektem prac jest działająca aplikacja. Problemem jest to że należy znaleźć jedno z wielu rozgałęzień na łatwe stworzenie programu.

Ostatnio chciałem nauczyć się montowania filmów. Problemy są tutaj podobne do programowania, ponieważ masz do wyboru kilkanaście różnych płatnych i darmowych programów do montowania, każdy z nich obsługuje się nieco inaczej. Efektem używania takiego programu jest zmontowany film.

środa, 17 stycznia 2024

Nieświadome poznanie rozwiązania, czyli dlaczego oglądanie tutoriali bez praktyki może nie dawać efektów

 Ostatnio od czasu do czasu lubię sobie odpalić krótką rundę gry Doom. Dla niewtajemniczonych - jest to jedna z pierwszych strzelanek, która polega na przemierzaniu skomplikowanych map i strzelaniu do demonów. Gra składa się z wielu map następujących jedna po drugiej. Ogólnie graczem nie jestem, gra jest skomplikowana i budzi niepokój.

Zamiast błądzić po jej zakamarkach, czasem włączę sobie tutorial opisujący jak najsprawniej przejść daną mapę. Nie robię tego bezpośrednio przed grą, raczej dla odprężenia gdy mam wolną chwilę.

czwartek, 11 stycznia 2024

🦉3 rodzaje nauki📚

Pierwszym rodzajem nauki jest uczenie się nowych rzeczy. Przyswajamy wtedy nową wiedzę tak długo, aż zacznie się nam wydawać, że rozumiemy jakiś temat. W przypadku programowania możemy przestać się uczyć na przykład wtedy, gdy widzimy, że wykorzystujemy sprawnie pozyskaną wiedzę w praktyce.

Drugim rodzajem nauki jest powtarzanie materiału. Z czasem nasza pamięć się zaciera, wykorzystujemy jedynie te wiadomości, które się sprawdziły, a o innych, zapominamy. W programowaniu może prowadzić to na przykład do niewykorzystywania niektórych wydajnych, ale bardziej skomplikowanych konstrukcji. Gdy uczymy się gry w szachy, zapamiętujemy te zagrania, które wykorzystujemy częściej. Prawo Zipfa mówi, że dane najczęściej występujące są mniej ważne (mniej szczegółowe) i odwrotnie. 

Dobrze jest zatem regularnie odświeżać sobie wiedzę.